מהי בעצם פסיכואנליזה? איך זה עובד?

ניתן להגדיר את הפסיכואנליזה כתיאוריה להבנת תפקוד המוח האנושי מהיבט לא מודע
נכון להיום, ניתן להגדיר את הפסיכואנליזה כתיאוריה להבנת תפקוד המוח האנושי מהיבט לא מודע.
פסיכואנליזה היא תיאוריה המבקשת לפתור היבטים לא מודעים של המוח האנושי. האם זה מדע? איך התיאוריה הזו עובדת? המשך לקרוא כדי לגלות!

הפסיכואנליזה היא התקדים ההיסטורי העיקרי של הפסיכולוגיה. למעשה, נפוץ לשמוע התייחסויות מסוג זה בחיי היומיום שלנו.

פעמים רבות, אנשים משתמשים באופן טבעי במונחים כמו "לא מודע ", "להדחיק" או "הפסקה נפשית". כל הביטויים הללו מגיעים מבית הספר לפסיכואנליזה.

במאמר של היום, אנחנו הולכים לסקור פסיכואנליטיקאים כדי להבין מה זה ואיך זה עובד.

הכל מתחיל בזיגמונד פרויד.

מהי פסיכואנליזה?

התיאוריה הפסיכואנליטית טוענת שהתנהגותם של בני אדם היא תוצר של סדרה של אינטראקציות פסיכולוגיות ברמות שונות של תודעה: לא מודע, קדם מודע ומודע.

פרויד נהנה מהכרה עצומה על כך שיצר את תורת הפסיכואנליזה במקורותיה.

עם חלוף הזמן, מושגים פסיכואנליטיים החלו להיות מוטלים יותר ויותר בספק, שכן הפסיכולוגיה תפסה כיוון מדעי יותר ופחות פילוסופי. נכון להיום, ניתן להגדיר את הפסיכואנליזה כתיאוריה להבנת תפקוד המוח האנושי מהיבט לא מודע.

אכן, הפסיכולוגיה נפרדה מהתיאוריה הפסיכואנליטית. עם זאת, רבים ממושגי הפסיכואנליזה נשארים בשפה הפסיכולוגית ויכולים להמחיש כמה מתופעות המחשבה האנושית.

התיאוריה הפסיכואנליטית מייצגת את מקורותיה של הפסיכולוגיה המודרנית - במיוחד בתחום הפסיכותרפיות. לפסיכולוגים רבים יש טעם לפסיכואנליזה כטיפול ואף מתאמנים כמטפלים פסיכואנליטיים. (חוץ מבעל תואר בפסיכולוגיה, כלומר).

בדוק את שש העובדות המעניינות האלה על המוח האנושי

איך עובדת הפסיכואנליזה?

המילה היא המשאב העיקרי של הטיפול הפסיכואנליטי. זה יכול לעזור למטופלים באמצעות דיאלוג על ידי עימותם עם מצבים מעברם על ידי קיום מפגשים רציפים שבועיים.

ילדות היא אחד השלבים המודגשים ביותר במהלך הפגישות הפסיכואנליטיות. יתר על כן, הרעיון המרכזי בתפקודם של טיפולים אלו הוא גישה למידע מסוים. זה שאנשים מדחיקים במוח הלא מודע שלהם.

רק כך מטופל יכול להפנים בצורה אדפטיבית את חוויות העבר שלו ולהגיב בצורה מתאימה יותר בהווה.

לפי פרויד, ישנם שלושה מקרים במנגנון הנפשי: ה"איד", ה"אגו" וה"סופרגו". המזהה מייצג את הרצונות המולדים של אנשים, העל-אגו הוא תוצר של מערכת היחסים של הפרט עם סביבתו. הוא מחפש איזון בין רצונות ודו קיום. לבסוף, האגו הוא המופע המודע.

איך עובדת הפסיכואנליזה
איך עובדת הפסיכואנליזה?

פסיכואנליזה היא תהליך טיפולי ארוך שיכול להימשך שנים. יש הסבורים שמשך הזמן שלוקח להשיג תוצאות אינו יעיל. למעשה, מתנגדים לתיאוריה טוענים שאין טעם להכפיף אדם לתהליך כה ארוך של בדיעבד.

עקרונות היסוד של הפסיכואנליזה

כל פסיכואנליטיקאי צריך להיות מסוגל לטפל במטופל שלו בהתאם לצרכי המקרה האישי שלו. לכן, סגנונות הגישה הטיפולית יהיו תלויים, במידה רבה, באיש המקצוע המנחה את התהליך.

עם זאת, ישנם כמה עקרונות בסיסיים שאסור לנו להתעלם מהם. לפיכך, הנה כמה קווים מנחים כדי להבין טוב יותר כיצד עובדת הפסיכואנליזה:

  • ראשית, הסיבה לקונפליקטים הנוכחיים נעוצה לעתים קרובות בבעיות ילדות לא פתורות.
  • כמו כן, הקונפליקטים הפסיכולוגיים של המטופל הם תוצאה של תהליכי חשיבה לא מודעים.
  • הבעיות הסמויות הן הגורם לסימפטומטולוגיה.
  • לבסוף, התהליך הפסיכואנליטי עוזר לאותן מחשבות לא מודעות להפוך למודעות (זה באותו רגע שהנבדק יכול לגשת לפתרון האמיתי לקונפליקט שלהם).

יש גם את הרעיון של דחפים ודחפים בתוך התיאוריה הפסיכואנליטית.

קודם כל, דחפים מייצגים את אותם רצונות עזים ובלתי נשלטים של אנשים. הם הגעגועים שאי אפשר שלא לחשוב עליהם.

דחפים ודחפים הם פנימיים ודורשים להיות מרוצים. לעומת זאת, דחפים הם כל הנורמות החברתיות והמידע המוסרי שיש לכל סובייקט ומפרש בצורה הגיונית. הכוננים מונעים מאנשים לספק דחפים בדרכים לא מותאמות.

גלה מדוע הידרציה חיונית למוח שלך

מה המטרה של טיפול פסיכואנליטי?

התהליך הפסיכואנליטי עוזר להשיג הבנה מקיפה של האישיות של האדם עצמו. לפיכך, הטיפולים עובדים די טוב עבור אנשים שחווים מצוקה רגשית אינטנסיבית וחוזרת על עצמה. הסיבה לכך היא שזה עוזר להם להבין את הגורמים המדויקים לבעיות שלהם.

מטופל מוצא הקלה כאשר הוא מצליח למצוא את מקור אי הנוחות שלו. ההשפעה של פיזור אי הוודאות מרפאה למדי.

לעומת זאת, התהליך הפסיכואנליטי אינו מומלץ למי שזקוק לפתרון מהיר לקונפליקט ספציפי.

כפי שהזכרנו לעיל, התיאוריה שיצר זיגמונד פרויד מתמקדת בצדדים הלא מודעים של האישיות. אלה שלא קל לגשת אליהם בטווח הקצר והבינוני. מנגנוני הגנה הם החסרונות העיקריים של תוצאות מהירות.

פרויד קבע שסדרה של תופעות פסיכולוגיות התרחשו בתודעה על מנת להגן על הסובייקט כאשר אדם החל להתעמת עם מציאויות לא נוחות מסוימות. באופן פרדוקסלי, למנגנוני ההגנה של הלא מודע יש השפעה מזיקה, שכן הם מונעים גישה למציאות.

ביקורת על התיאוריה

לאורך ההיסטוריה שלה, התיאוריה הפסיכואנליטית ספגה ביקורת קשה מכיוון שרבות מהנחותיה לא הוכחו כיעילות. כלומר, חזרה לילדותם על מנת לפתור קונפליקט בהווה עובדת עבור חלק, אבל היא לא מתאימה לכולם.

כפי שאתה יכול לראות, הפסיכואנליזה נחשבה למשאב טיפול אנקדוטלי. עם זאת, בתוך עולם הז'רגון הפסיכולוגי, המילים והמונחים שנגזרו מתאוריה זו נותרו תקפים מנקודת מבט סמלית.