ילדים שהרטיבו את המיטה: סיבות וכיצד לפתור אותן

תחת לחץ או חינוך לקוי הם חלק מהסיבות לכך שילדים מרטיבים את המיטה
שלפוחית שתן קטנה, תחת לחץ או חינוך לקוי הם חלק מהסיבות לכך שילדים מרטיבים את המיטה.
שלפוחית שתן קטנה, תחת לחץ או חינוך לקוי הם חלק מהסיבות לכך שילדים מרטיבים את המיטה.

רופאים ופסיכולוגים קראו לבעיה הזו הרטבת לילה והיא קשורה לילדים שהרטיבו את המיטה. זה קורה כאשר ילדים קטנים אינם שולטים במתן שתן ומשתינים בזמן שהם ישנים. ייתכנו גם מקרים של הרטבת לילה בשעות היום. איך פותרים את הבעיה הזו? למידע נוסף במאמר זה.

מהי הרטבת?

הרטבת שתן היא מתן שתן בלתי מבוקרת המשפיעה על ילדים בדרך כלל בזמן שהם ישנים, אם כי היא מתרחשת גם במהלך היום. שליטה בשלפוחית השתן היא תהליך טבעי המתפתח ככל שאנשים גדלים.

למרות שמנגנון זה מתבגר בין גיל 15 ל-18 חודשים, הוא תלוי בגורמים רבים. כך נכנסים לתמונה ההרגלים של הילד (שההורים מלמדים אותם ללכת לבד לשירותים או שהם נגמלים לאט לאט מחיתולים).

הילד עלול להיתקל בקושי לזהות מתי שלפוחית השתן שלו מלאה, גם בזמן ער, וזו הסיבה שהוא יכול להטיל שתן באופן לא רצוני בכל שעה של היום או הלילה.

- על בריאות ילדים -

לאחר זמן זה, ילד לומד כיצד לעשות "פיפי" בעצמו, או לפחות לומד לעשות זאת. הורים נוקטים בטכניקות שונות כדי לגמול את ילדם מחיתולים, כמו ללבוש תחתונים כדי שילמדו מה זה להיות רטוב.

באיזה גיל ילדים בדרך כלל הולכים לבד לשירותים?

אם תהליכי ההתבגרות והלמידה של הילד יצליחו, הם ילכו לשירותים כמו מבוגרים, ויתקשרו כשצריך להטיל שתן. ברגע שילד יהיה בן ארבע או חמש, הוא יהיה מוכן לשלוט בצורך הפיזיולוגי הזה, להבין אותו ולא יזדקק לסיוע כדי להתפנות. הבעיה נוצרת כשהילד לא לומד לאחר ניסיונות רבים.

ייתכן שיהיה צורך לקחת את ילדך לרופא הילדים אם הוא מרטיב את המיטה במהלך היום וזה ממשיך כשהילד בן שש שנים ומעלה. הילד שלך צריך לראות רופא אם, לאחר תקופה יבשה לחלוטין, הרטבת לילה מתבטאת פתאום.

- איגוד רפואת הילדים הספרדי -

הרטבת לילה מתבטאת בערך בגיל חמש. זה יכול להיות לסירוגין או מתמשך, ובמקרים מסוימים, זה מגיע עד גיל ההתבגרות. ישנן דרכים רבות ושונות לטפל במצב זה, מפסיכולוגית ועד רפואית. הדבר החשוב ביותר במקרים אלו הוא שההורים ישמרו על קור רוח, לא יכעסו, ולא יענישו או ינזפו בילדם.

שכיחות הרטבת היא היבט שקשה להעריך, מכיוון שהיא משתנה מבדיקה אחת לאחרת ותלויה בקריטריונים האבחוניים שבהם נעשה שימוש. עם זאת, בערך, אנו יכולים לומר שהפרעה זו משפיעה על 10-13% מבני שש ו-6-8% מבני עשר.

-LM Rodríguez Fernández ו- Salvador Gracia Manzano-

הילד אינו אחראי לעובדה שהוא מרטיב את המיטה
הילד אינו אחראי לעובדה שהוא מרטיב את המיטה.

הגורמים האפשריים להרטבת לילה הם:

  • שלפוחית שתן קטנה (אם הילד הולך הרבה לשירותים במהלך היום).
  • הכשרה לא מספקת בסיר.
  • מתח, עצבנות, חרדה (שינויים בבית, פרידה מההורים, בעיות בבית הספר או מריבות עם אחים).
  • התחלת אימון בסיר מוקדם מדי או מאוחר מדי.

נושאים שכדאי לקחת בחשבון כאשר ילדיכם מרטיבים את המיטה

1. יש צורך לתת להם זמן

אם הילד בן חמש ומרטיב את המיטה במהלך הלילה, אל תרוצו לרופא אם זה קורה רק פעם אחת. אם זה קורה שוב ושוב או כל לילה, ייתכן שיהיה צורך בייעוץ רפואי.

2- אל תאשימו, אל תכעסו או תצחקו על ילדכם

עונש לא ישיג כלום. הילד אינו אחראי לעובדה שהוא מרטיב את המיטה. זה לא באחריותם. זה עלול לגרום ליותר לחץ, מתח, עצבים ותחושות של חוסר צייתנות.

3. אל תחזרו להשתמש בחיתולים

קודם כל, כי הרעיון הוא שהילד יגדל ויתבגר, לא נסיגה. שנית, כי אם הם ימשיכו להשתמש בחיתולים, הם יתרגלו להשתין במהלך הלילה. לבסוף, זה יכול לבייש את הילד ואף להוביל לדיכאון.

4. אל תעשו את הטעות של לסרב לתת להם לשתות מים

הימנעות מצריכת מים היא חסרת טעם. המטרה היא לא שלילד יהיו פחות דחפים להטיל שתן, אלא שילמד כיצד לשלוט במתן שתן בזמן השינה.

5. אל תעיר אותם באמצע הלילה

בדרך זו, הילד ילך לשירותים אם יהיה צורך בכך. זה גם קוטע את דפוס השינה של הילד. עדיף שהילד ילמד לזהות את המסר של גופו ולהתעורר, גם כשהוא במצב השינה העמוק ביותר.

לבסוף, וכדרך לשקף, טוב לזכור את רגשותיו של הילד. הם נמצאים בגיל שבו הם יכולים לזכור מצבים מביכים. למד את ילדך לסמוך עליך ולהביע את רגשותיו, כולל מדוע הם חושבים שהם מרטיבים את המיטה.

מאמר זה עשוי לעניין אותך: בריחת שתן בילדות והרטבת לילה

לגרום להם להשתתף בתהליך או בטכניקות להפסיק להרטיב את המיטה שלהם ולעזור להם להתגבר על המצב הזה.