תסמינים וטיפול בדום נשימה בשינה אצל תינוקות

הגורמים לדום נשימה חסימתי בשינה אצל תינוקות
הגורמים לדום נשימה חסימתי בשינה אצל תינוקות.
דום נשימה בשינה אצל תינוקות היא בעיה רפואית הדורשת טיפול. נחירות לא סדירות מסוג זה עשויות למעשה להיות הפרעת נשימה גדולה.

דום נשימה בשינה אצל תינוקות יכול להפוך לדאגה עבור חלק מההורים. ראשית, חשוב לדעת שהבעיה הזו היא יותר מאשר נחירות, ולעתים קרובות היא מתחילה מיד לאחר הלידה. עם זאת, הפרעת הנשימה עליה אנו עומדים לדון במאמר של היום מתרחשת בעיקר בתקופות של מנוחה.

דום נשימה חסימתי בשינה אצל תינוקות מתרחש כאשר נשימתם נעצרת לרגע. הפרעה זו עשויה להיות חלקית, עם חלק מהמעבר אוויר שנותר, או מוחלטת, ללא חילופי חמצן כל עוד היא נמשכת.

מכאן נובעת חומרת המצב הזה. לפיכך, זה דורש תשומת לב וטיפול מיידי. הסיבה לכך היא שתפקודים גופניים רבים, כולל אלו של המוח, משבשים כאשר אין כניסה ויציאה של הגזים הדרושים לחילוף החומרים לתפקד.

המשיכו לקרוא כדי לגלות עוד על מצב זה ועל הטיפולים האפשריים שלו.

הגורמים לדום נשימה חסימתי בשינה אצל תינוקות

מקורה של בעיה זו בילדים צעירים נעוץ באנטומיה של דרכי הנשימה העליונות שלהם. דרכי הנשימה של ילד קטן יותר משל מבוגר והקוטר המוגבל שלו עלול לקרוס בגלל גמישות קנה הנשימה.

לתינוקות מסוימים יש דרכי אוויר עליון צר יותר מאחרים, בין אם בגלל האנטומיה שלהם או בגלל זיהומים חוזרים. כמו כן, קנה הנשימה קטן עם סחוס מוגבל אינו זהה לזה עם שקד מוגדל.

אחת הסיבות השכיחות ביותר למצב זה היא היפרטרופיה של השקדים. רקמת הגנה לימפואידית זו עשויה להגדיל את גודלה ולמנוע מעבר תקין של אוויר לגוף, במיוחד בשכיבה.

גם צורת הלסת התחתונה מהווה גורם סיכון. צורת דלת הגישה לאוויר אצל ילדים עם עצמות פנים קטנות יותר שונה וקשה לה יותר לנוע פנימה.

לתינוקות הסובלים מעודף משקל יש גורם מסבך כפול. מצד אחד, השומן המצטבר בצוואר מפעיל לחץ על קנה הנשימה. בצד השני, הלשון שלהם גדלה בגודלה ונופלת אחורה כשהם ישנים.

יתר על כן, ילדים עם שיתוק מוחין הם מקרה מיוחד. הסיבה לכך היא שאחד המאפיינים של פתולוגיה זו הוא טונוס שרירים רופף יותר המקל על חסימת דרכי הנשימה בהם.

תסמינים בולטים של ההפרעה

האם דום נשימה חסימתי בשינה אצל תינוקות מהווה סיבה לדאגה
האם דום נשימה חסימתי בשינה אצל תינוקות מהווה סיבה לדאגה?

הסימנים והתסמינים של דום נשימה חסימתי בשינה אצל תינוקות מקיפים את מערכת הנשימה. נחירות הן העיקריות. תינוקות אלה נוחרים יתר על המידה ולעתים קרובות בקול רם כמו מבוגרים.

בתורו, נחירות מלוות בדרך כלל בהפסקת נשימה וקצב. דום נשימה מתרחש כאשר אין השראה או תפוגה ומכניקת הריאות מופסקת לרגע.

הורים או מטפלים מזהים לעתים קרובות תופעה זו, אך לעיתים היא נעלמת מעיניהם. זה לא אומר שאתה חייב לבדוק כל הזמן אם הילדים הקטנים שלך נושמים כשהם ישנים. זה כן אומר שאתה צריך לשים לב מדי פעם, במיוחד לצלילים שלהם.

תינוקות עם דום נשימה חסימתי בשינה נושמים דרך הפה ולא דרך האף, מכיוון שמנגנון זה מקל על כניסת נפח אוויר גדול יותר. כמו כן, הוא מייבש את רירית הפה והאף, מגביר את הצמא ואת התעוררויות הלילה.

השפעות ארוכות טווח של דום נשימה חסימתי בשינה אצל תינוקות

מהן ההשלכות של מנוחה לקויה וצריכת חמצן לקויה במהלך השינה?

ובכן, תינוקות עם הפרעה זו נוטים להיות היפראקטיביים במהלך היום, מה שמבסס הוצאה קלורית גבוהה יותר. בתורו, זה יכול לעכב את התקדמות משקל תקינה כאשר אין תוספת מספקת.

תינוק עם דום נשימה חסימתי בשינה נמצא גם בסיכון לשינויים מוקדמים בשיניים המתחילות. על פי מאמר ב- Revista de la asociacion mexicana, bruxism או חריקת שיניים שכיחים יותר בקרב ילדים עם בעיות שינה.

ישנן גם השלכות ארוכות טווח שנושאות לאורך כל גיל ההתבגרות והבגרות עבור אלו שסבלו מדום נשימה כתינוקות. הם נוטים יותר לפתח לחץ דם גבוה ומחלות לב וכלי דם. עם זאת, זה נפוץ ביותר בילדים שמנים.

למידע נוסף על איך להרגיע את השיהוקים של תינוקך

טיפולים אפשריים

האפשרויות לטיפול בדום נשימה חסימתי בשינה אצל תינוקות הן רבות ומגוונות, ולא כל הצוותים הרפואיים המטפלים מסכימים באילו להשתמש בכל עת. בין האסטרטגיות הזמינות יש:

  • קורטיקוסטרואידים באף, או תרופות לשימוש מקומי לגודש ברירית האף. הם פועלים במקרים של נזלת, ותמיד יש לרשום אותם על ידי רופא.
  • ניתוח אדנואיד או כריתת אדנואיד הוא מסלול הבחירה לילדים בהם מתגלה היפרטרופיה שקדים.
  • אמצעים היגייניים ותזונתיים יכולים לשפר מקרים קלים, ולכן מומלץ מאוד לבצע התאמות בהרגלים שלהם. לדוגמה, התאם את המיקום כשהילד שוכב, את לוח השינה שלו, את חלוקת הארוחות והמרחק משעת השינה.
  • ציוד CPAP שמור למקרים חמורים שאינם משתפרים עם כל חלופה קודמת. זה מורכב מהזרקה של לחץ אוויר חיובי דרך נתיב הנשימה כדי לאלץ חמצן להגיע לריאות בכמות המתאימה. זה בדרך כלל המשאב האחרון.

האם דום נשימה חסימתי בשינה אצל תינוקות מהווה סיבה לדאגה?

אל תיכנס לפאניקה אם תינוקך יקבל אבחנה זו, אך תתחיל בטיפול מייד. תקופת התפתחות התינוק חשובה מכיוון שהיא קובעת את הבסיס להמשך חייהם.

תקן כל הפרעה במהירות ותימנע מבעיות חמורות בעתיד. רופא הילדים שלך אמור להיות מסוגל לייעץ לגבי חלופות הטיפול הטובות ביותר ומה אתה יכול לעשות מדי יום כדי לשפר את המצב.