האם נשים בהריון יכולות להעביר נגיף קורונה לתינוקות שלהן?

שאלה אחת שעלתה בתחילת ההתפרצות הייתה האם זה נכון שנשים בהריון מעבירות נגיף קורונה לתינוקות שלהן
שאלה אחת שעלתה בתחילת ההתפרצות הייתה האם זה נכון שנשים בהריון מעבירות נגיף קורונה לתינוקות שלהן.
המחקרים המדעיים המעטים שנערכו עד כה על הריון ו-COVID-19 אינם מצביעים על כך שנשים בהריון יכולות להעביר את נגיף הקורונה לתינוקות שלהן. נספר לכם את המחקר האחרון במאמר זה.

מגיפת הקורונה הביאה עמה מקרים מסוימים הדורשים חקירה נוספת. שאלה אחת שעלתה בתחילת ההתפרצות הייתה האם זה נכון שנשים בהריון מעבירות נגיף קורונה לתינוקות שלהן.

התנסויות קודמות עם מגיפות ומגיפות העירו את הקהילה המדעית מלכתחילה. למחלות ויראליות רבות הגורמות למחלות בדרכי הנשימה יש שכיחות גבוהה יותר בקרב נשים הרות ועובריהן. שתי ההתפרצויות הקודמות של נגיף הקורונה, בשנים 2002-2003 ו-2012-2013, לא גרמו להעברה מאם לעובר, אך היו סיבוכים בחלק מהריונות. במהלך מגיפות אלו, נשים הרות נגועות היו בסיכון גבוה יותר להפלה מאשר נשים הרות אחרות.

באופן דומה, כאשר מגיפת שפעת H1n1 התרחשה בשנת 2009, נשים הרות היו קבוצת סיכון גבוה. הומלצו מיד על הסגר ואמצעים מיוחדים, והרופאים המליצו ללדת בניתוח קיסרי ולא בלידה טבעית.

בהתבסס על כל מה שהזכרנו עד כה, מרכזי מחקר מדעיים סיניים חקרו האם נשים הרות יכולות להעביר את נגיף הקורונה לתינוקות שלהן. התוצאות הראשונות, למרות שהשתמשו בקבוצת יעד מוגבלת, מצביעות על כך שאין שידור אנכי.

מהי שידור אנכי?

כדי להבין אם נשים בהריון יכולות להעביר את נגיף הקורונה לתינוקות שלהן, עלינו להבין כיצד אם ותינוק מתקשרים במהלך ההריון. הקשר האינטימי הזה יכול, בתיאוריה, להעביר את הנגיף מגוף אחד למשנהו.

העובר מתקשר עם האם דרך חבל הטבור והשליה. קשר זה מוביל חומרים מזינים מדם האם אל הילד המתפתח. גם חומרים וחיידקים מסתובבים דרכו.

העברה אנכית מתרחשת כאשר פתוגן עובר מהאם לעובר, דרך חיבור השליה זה, במהלך ההריון. הדוגמה העדכנית והנפוצה ביותר לכך היא וירוס הכשל החיסוני האנושי (HIV).

עם זאת, שידור אנכי אינו הדרך היחידה שבה יכולה להתרחש הדבקה בין אם לתינוק. במהלך לידה טבעית העובר עלול להידבק בזיהומים של האם כאשר הוא בא במגע עם הריריות של מערכת הרבייה. אנחנו מכירים את זה כהעברה סביב הלידה.

למרות שמחקרים מצביעים על כך שנשים בהריון אינן יכולות להעביר את נגיף הקורונה לתינוקות שלהן
למרות שמחקרים מצביעים על כך שנשים בהריון אינן יכולות להעביר את נגיף הקורונה לתינוקות שלהן, צעדי מניעה הם בלתי נמנעים גם עבורן.

לבסוף, כשהיא מחוץ לגוף האם, חלב אם הוא נתיב העברה נוסף. עם זאת, זה לא חל על כל החיידקים או הנגיפים. באלה המדבקות, הרופאים מורים לאם לא להניק ולהשתמש במקום בחלב פורמולה.

המחקר הראשוני כדי לגלות האם נשים בהריון מעבירות וירוס קורונה

בווהאן, העיר שבה החלה מגיפת הקורונה, חוקרים ביצעו את החקירות הראשונות. חוקרים בדקו נשים הרות בבית חולים של איחוד שנדבקו ב-SARS-cov-2, יחד עם ילדיהן.

קודם כל, לילודים של האמהות הללו לא היו תסמינים של נגיף הקורונה. לאף אחד מהם לא היה חום, וגם לא היו להם התקפי שיעול. עם זאת, לפי פרוטוקול, הרופאים בודדו את התינוקות מלידה כדי לצפות בהתפתחותם. הם בדקו אותם ל-COVID-19, עם תוצאות שליליות ב-100% מהתינוקות.

לאחד התינוקות היה סיבוך נשימתי. אחרים פיתחו פריחות בעור במהלך אשפוזם. עם זאת, בגלל תוצאות שליליות לזיהום בקורונה, החוקרים אומרים שאיננו יכולים לקשר את התסמינים הללו ל-SARS-CoV-2. עם זאת, אנו עדיין זקוקים למחקר מקיף יותר כדי לאשר זאת או לשלול זאת.

למידע נוסף: שטיפת ידיים: האויב הגדול ביותר של נגיף הקורונה

נשים בהריון ואמצעי אנטי-קורונה

למרות שמחקרים מצביעים על כך שנשים בהריון לא יכולות להעביר את נגיף הקורונה לתינוקות שלהן, צעדי מניעה הם בלתי נמנעים גם עבורן. הם חייבים לכבד את ההסגר והבידוד החברתי, בדיוק כפי שעושים אחרים. כמו כן, מדינות מסוימות הגדילו את ההגבלות לגביהן בשל נהלי בטיחות, הננקטים תמיד במקרים הנוגעים להריון. הם קיבלו אישורי עבודה ונאסר עליהם להגיע למקומות צפופים.

חשוב שנשים בהריון יוכלו ליצור קשר בקלות עם רופאי הנשים שלהן מרחוק. כך הם ימנעו מביקור במרכזי בריאות שבהם הם עלולים להידבק.

למרות שאין העברה אנכית מאושרת, אישה בהריון עדיין יכולה להידבק בצורה רצינית של COVID-19 וזה עלול ליצור סיבוכים בהריון שלה. מסיבה זו, מניעה חשובה בנשים בהריון, במיוחד אם יש להן היסטוריה רפואית של מחלות בדרכי הנשימה, כגון אסטמה.