עקמת אצל ילדים: כל מה שאתה צריך לדעת

עקמת בילדים מוגדרת כבעיה בעקומה של עמוד השדרה המופיעה בילדים
עקמת בילדים מוגדרת כבעיה בעקומה של עמוד השדרה המופיעה בילדים.
עקמת בילדים אינה בעיה שכיחה במיוחד, אך היא מייצגת מצב שיש לתת עליו את הדעת. איך מזהים את זה? איך מטפלים בזה? במאמר זה נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת.

עקמת בילדים היא בעיה חמורה שיש לטפל בה ברגע שרופא מאבחן אותה. שם זה משמש לכל עיוותים של עמוד השדרה המופיעים אצל קטינים ובעלי דרגות שונות של חומרה ופשרה.

באופן כללי, עקמת אצל ילדים נוטה להחמיר ככל שהם ממשיכים לגדול. היבט מטעה של מצב זה הוא שילדים ובני נוער בדרך כלל סובלים בעיה זו היטב. עם זאת, אם אתה נותן לזה להמשיך זה עשוי לדרוש טיפולים מורכבים מאוד מאוחר יותר.

הצורה הנפוצה ביותר של עקמת בילדים נקראת "עקמת אידיופטית". זה קורה אצל 4 מכל 1000 אנשים. מתוך המקרים הללו, כ-1% יהיו חמורים וידרשו טיפול ארוך טווח. ילדים צריכים לעבור ייעוץ אורטופדי שנתי אחד לפחות, במיוחד כשהם מגיעים לגיל ההתבגרות.

מהי עקמת אצל ילדים?

עקמת בילדים מוגדרת כבעיה בעקומה של עמוד השדרה המופיעה בילדים. למעשה, לעמוד יש עקמומיות, אבל זה בולט יותר אצל חלק מהילדים, ויכול להיראות כמו האות "c" או "s". חריגה זו גורמת לעיתים לכאב ולקשיי נשימה.

כאשר ילד סובל מעקמת, עמוד השדרה זז לצד אחד. בעיה זו עלולה להוביל להסתובבות או סיבוב עצמות. אם זה קורה, כתף אחת או צד אחד של הירך עשויים להיות גבוהים מהשני.

בסך הכל, ישנם מספר סוגים של עקמת בקטינים:

 • עקמת אצל ילדים. זה מתרחש בילדים מתחת לגיל 3 ויכול להיות חריגה בלידה או מולדת. עם זאת, זה נגרם לפעמים מהפרעות אחרות או מסיבות לא ידועות.
 • עקמת אידיופטית בגיל ההתבגרות. זוהי הצורה השכיחה ביותר ומופיעה בילדים מעל גיל 10. הסיבה שלו לא ידועה.
 • עקמת נעורים. צורה זו מופיעה בילדים בגילאי 3 עד 10 והיא הצורה הנדירה מכולן.
עקמת בילדים היא בעיה חמורה שיש לטפל בה ברגע שרופא מאבחן אותה
עקמת בילדים היא בעיה חמורה שיש לטפל בה ברגע שרופא מאבחן אותה.

אולי יעניין אותך: עקמת: בעיה נפוצה מאוד אצל נשים

סיבות וגורמי סיכון

ברוב המקרים, הסיבה לעקמת בילדות אינה ידועה. עם זאת, אנחנו כן יודעים שזה משפיע על בנות יותר מאשר על בנים. על פי הסיבה לכך, עקמת יכולה להיות מסווגת כדלקמן:

 • עקמת מולדת. זה מופיע במהלך ההריון וכולל חריגות שונות כגון היעדר חוליות, מומים או התפתחות לא מלאה.
 • אידיופתי. במקרה זה, הרופאים אינם יודעים מדוע קורית עקמת.
 • נוירומוסקולרי. זוהי תוצאה של מצבים נוירולוגיים מסוימים כגון ניוון שרירים, שיתוק מוחין, עמוד השדרה ביפידה, גידולי מח, נוירופיברומטוזיס או מצבים שיתוקים.
 • אחרים. במקרים בודדים, עקמת בילדים נובעת מזיהומים, פציעות, גידולים, רגליים באורכים שונים או מחלות גנטיות.

תסמינים ואבחון עקמת בילדים

כל ילד עלול לחוות תסמיני עקמת באופן שונה. למרות זאת, כמה תסמינים מופיעים במקרים רבים. הם כדלקמן:

 • הראש אינו ממוקם במרכז, לגבי שאר הגוף.
 • כל זרוע תלויה אחרת כשהילד עומד.
 • אחת הכתפיים או אחד מאזורי הירכיים גבוהה מהאחרת.
 • אם הילד רוכן קדימה, אזור אחד בגב נראה גבוה יותר מהאחר.

ברוב המקרים, עקמת אינה גורמת לכאב או לתסמינים דומים אחרים. רופאים בדרך כלל עושים את האבחנה מתוך תצפית קלינית ולעיתים מלווים אותה ב-MRI או בטומוגרפיה ממוחשבת (CT).

גלה: אבחון וטיפול באוסטאוארתריטיס של עמוד השדרה

יחס

הטיפול בעקמת בילדים תלוי בגיל, שלב הגדילה של הילד, הגורם לבעיה, חומרת העקמומיות ובריאותו של הילד. הרופאים גם לוקחים בחשבון את הסבילות שלהם לתרופות וטיפולים זמינים.

אם העקמומיות קלה או שהילד קרוב לגיל ההתבגרות, בדרך כלל הם פשוט עושים מעקב כדי לוודא שהמצב לא יחמיר. במקרים אלה, או כאשר הקימור גדול יותר, הם משתמשים לעתים קרובות במחוך. זה מונע מהעקמומיות להגדיל.

אם העקמומיות בולטת מאוד, הם עשויים להמשיך לניתוח לביצוע התיקון. אם לא תטפל במקרה חמור, זה עלול להוביל לירידה ביכולת הריאות ולהתפתחות של מחלת ריאות. לכן, זה מצב שראוי לתשומת לב מדוקדקת.