מאפיינים ושימושים של פרבנים

הפרבנים המשמשים בקוסמטיקה זהים לאלה המצויים בטבע
הפרבנים המשמשים בקוסמטיקה זהים לאלה המצויים בטבע.
פרבנים תורמים ישירות לאיכות המוצרים על ידי הארכת חיי המדף שלהם.

פרבנים הם חומרים משמרים כימיים בקוסמטיקה, מזון ומוצרים פרמצבטיים. הם יעילים למדי במניעת התפשטות של פטריות, חיידקים ושמרים. לפיכך, הם מונעים התפשטות של אלמנטים שיכולים לזהם מוצרים. למד הכל על השימושים של פרבנים במאמר זה.

כפי שניתן לראות, פרבנים תורמים ישירות לאיכות המוצרים על ידי הארכת חיי המדף שלהם. זה לא אומר שהחיידקים האלה יופיעו ללא פראבנים. למעשה, יש הרבה אלטרנטיבות אחרות.

חומרים משמרים אלה מופקים מחומצה פארה-הידרוקסי-בנזואית (PHBA), המיוצרת באופן טבעי בגוף על ידי פירוק של כמה חומצות אמינו.

סוגי פרבנים

ישנם שני סוגים של פרבנים:

אורגני

פרבנים אורגניים הם נגזרות של חומצה פארה-הידרוקסי-בנזואית (PHBA), המופיעה באופן טבעי בסוגים רבים של פירות וירקות. הפרבנים המשמשים בקוסמטיקה זהים לאלה המצויים בטבע. מסיבה זו, הם הופכים במהירות על ידי הגוף ל-PHBA טבעי ולאחר מכן נמחקים.

מלאכותי

פרבנים אלו הם כימיים; הקבוצה מורכבת משישה חומרים משמרים שונים. הם מופיעים תחת שמות המסתיימים ב-paraben והתוכן שלהם הוא מתנול, אתאן או פרופנול.

פרבנים מאושרים על ידי רשויות הבריאות הרואות בהם חומרים בעלי רעילות נמוכה ובטוחים לבריאות. הסיבה לכך היא שהם נספגים ועוברים חילוף חומרים בגוף ומסולקים מבלי להשאיר עקבות רעילים מאחור.

מהם השימושים בפרבנים?

ישנם שימושים רבים בפרבנים. הם משמשים מאז 1925 כחומרי שימור קוסמטיים אך משמשים גם בסוגיהם השונים לשימור מאפים, מזון מבושל מראש, משקאות קלים, רטבים ואפילו בשר טרי.

הם גם חלק מההרכב של מוצרים פרמצבטיים שונים, כגון סירופים לשיעול, נוגדי חומצה, קוטלי פטריות נרתיקי ואנטיביוטיקה, כמו גם באקמול ואיבופרופן.

יש להם תפקיד משמר ומגן מכיוון שהם מונעים הידבקות במיקרואורגניזמים כמו פטריות או חיידקים. אנו יכולים לזהות אותם בצורה מושלמת על התווית לפי שמותיהם: מתילפרבן, פרופילפרבן, בוטילפרבן או בנזיל פראבן. הריכוז הרגיל של פרבנים אלו הוא בין 0.01 ל-0.3%.

למד הכל על השימושים של פרבנים במאמר זה
למד הכל על השימושים של פרבנים במאמר זה.

שמעתם על דאודורנטים טבעיים ללא כימיקלים?

מהן ההשפעות של פרבנים?

מחקר יצא לאור בין 2002 ל-2004 ותוצאותיו מצביעות על כך שפרבנים עלולים להיות מסרטנים.

כמה אונקולוגים מאוניברסיטת אדינבורו גילו את זה בזמן שהם ערכו מחקרים על רקמות סרטניות שהגיעו מביופסיות שבוצעו על נשים עם סרטן השד. הם מצאו עקבות של פרבנים בעת ניתוח רקמות כאלה. לפיכך, הם הגיעו למסקנה שאלה יכולים להגביר את הסיכון לפתח גידולים וסרטן השד.

חומרים משמרים אלו גם משנים את האיזון ההורמונלי של הגוף. בנוסף, חלה עלייה במקרים של תגובות אלרגיות ובעיות עור, כגון אדמומיות, יובש, דלקות, גירוד וכאב.

מספר מחקרים גם הגיעו למסקנה שמערכת המעיים סופגת אותם היטב והשתן מבצע אותם. עם זאת, נראה כי חיסולם מהעור אינו כל כך פשוט או מהיר.

כל הבעיות הללו גורמות לאנשים רבים לבחור במוצרים טבעיים שאינם מכילים פרבנים. לדוגמה, קוסמטיקה אקולוגית משתמשת בסוגים אחרים של חומרים משמרים טבעיים שאינם רעילים.

האם פרבנים בטוחים?

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) סיווג מספר פרבנים נפוצים כ-GRAS. כינוי זה אומר שמומחים רואים בחומר בטוח. כלומר, בטוח בתנאי השימוש המיועד.

ה-FDA גם משתתף בסקירת המרכיבים הקוסמטיים (CIR). זוהי קבוצה עצמאית של מומחים רפואיים ומדעיים הנפגשת מדי רבעון כדי להעריך את הבטיחות של מרכיבים קוסמטיים. הם מעריכים את זה על בסיס נתונים שפורסמו בספרות מדעית ומסופקים על ידי תעשיית הקוסמטיקה.

ייתכן שתתעניין גם במסכת שיבולת שועל עם שמרי בירה לשיער ולעור

סיכום

פרבנים נותרו מוצר "לא רעיל" ורשויות הבריאות ממשיכות להמליץ עליהם. עם זאת, מחקרים בנוגע להשפעותיהם ארוכות הטווח נמשכים ברחבי העולם. בפרט, על היישום שלהם במוצרי קוסמטיקה לילדים, דאודורנטים, ולקים.