סוגים לבנים, בז' וחום של שומן גוף

חשיפה לקור היא הגירוי החזק והיעיל ביותר להפעלת שומן חום ולגרום לאדיפוציטים לבנים להתנהג כמו חומים
עד כה, חשיפה לקור היא הגירוי החזק והיעיל ביותר להפעלת שומן חום ולגרום לאדיפוציטים לבנים להתנהג כמו חומים.
בגוף האדם יש תאי שומן לבנים, בז' וחומים. מה תפקידם? אילו בריאים ואיזה לא? המשך לקרוא כדי לגלות!

הידעתם שיש סוגים שונים של שומן בגוף?

למעשה, בגוף יש אדיפוציטים לבנים, בז' וחומים, או תאי שומן. לפיכך, חומר זה בריא או לא בריא בהתאם לצבע שלו.

סוגי שומן בגוף

שומן גוף לבן

שומן הגוף הלבן הוא זה שרוב האנשים מכירים, כלומר זה שמצטבר. זהו מאגר אנרגיה וההשפעה המטבולית שלו אחראית לכל הפתוגנזה הקשורה להשמנה.

לרוע המזל, זהו סוג השומן השכיח ביותר בגוף האדם ולאנשים שמנים יש אותו בכמויות גדולות.

גלה מה הם היתרונות של ניגודיות ליפו נגד שומן

שומן חום

סוג זה של שומן גוף הוא תרמוגני; כלומר, הוא מפעיל את חילוף החומרים כדי להשיג אנרגיה בצורה של חום. למעשה, צבעו הכהה נובע מהצפיפות הגבוהה של המיטוכונדריה (יחידת האנרגיה של התאים).

ההפעלה של אדיפוציטים חומים מגבירה את החמצון של חומצות שומן (ליפוליזה).

עד לפני מספר שנים, אנשים האמינו ששומן גוף מסוג זה קיים רק בילודים, כך שהם יכולים לשמור על טמפרטורה אופטימלית לאחר הופעתו בסביבה החיצונית.

עם זאת, היום אנחנו יודעים שזה קיים גם אצל מבוגרים ויש יותר מזה אצל אנשים רזים יותר, אם כי בשיעור קטן יותר. לפחות על פי מחקר שפורסם ב- Current opinion במגזין lipidology.

לאנשים עם השמנת יתר יש כמות נמוכה יותר של אדיפוציטים חומים.

מיקומו של סוג זה של שומן ביילודים הוא באזור הבין-שכפי ויכול לייצג עד 5% ממשקל הגוף הכולל. זה מפוזר בין האדיפוציטים הלבנים במבוגרים, בעיקר בצוואר, באזור העל-פרקלביקולרי, ברקמה הפריאאורטית, באזור הפרה-חולייתי ובאזור הפרירנלי.

שומן גוף בז'

הגילוי של שומן בז' הוא די לאחרונה. אלו הם אדיפוציטים לבנים שמתנהגים כמו חומים על ידי פעולת גירויים מסוימים המפעילים את הפרשת האיריסין. האדיפוציטים הלבנים משחזרים את התנהגותם המקורית כאשר הגירוי חולף.

אירסין הוא הורמון שהופך שומן לבן לחום.

בגוף האדם יש תאי שומן לבנים, בז' וחומים
בגוף האדם יש תאי שומן לבנים, בז' וחומים.

יתר על כן, סוג זה של שומן יורד עם הגיל על פי מאמר שפורסם ב- frontiers in endocrinology journal.

עכשיו אתה יודע אילו סוגי שומן בגוף הם הבריאים ביותר. בהתבסס על זה, המטרה החדשה שלך צריכה להיות להגדיל את מספר האדיפוציטים החומים ולמקסם את ההמרה של שומן לבן לבז'. אז בואו ניכנס לסוג הגירויים שאתם צריכים כדי להשיג זאת.

גירויים שמעדיפים את השחמת השומן הלבן

טמפרטורות קרות יותר ופעילות גופנית הם שני הגירויים היחידים שמסוגלים להפעיל שומן חום ולגרום לשומן לבן להתנהג כך לרגע. לפיכך, אלו הם המפתח לניהול השמנת יתר וסיבוכיה.

המחקר הנוכחי ממשיך לחפש דרכים להשחים את השומן הלבן ולמקסם את השפעתו.

הדבר חשוב במיוחד במקרים של השמנה היפרפלסטית עקב עלייה במספר האדיפוציטים. נכון להיום, דרכי ההתמודדות השונות עם עודף משקל מאפשרות רק הפחתה בגודל האדיפוציטים ולא במספרם.

לפיכך, אנשים שסבלו מהשמנת יתר במהלך הילדות (השמנה היפרפלסטית) תמיד ישמרו על נטייה השמנה גדולה יותר מאלה שהפכו להשמנה מאוחר יותר (היפרטרופית). אז המפתח כאן הוא לגרום להם להתנהג אחרת מכיוון שאיננו יכולים לחסל את האדיפוציטים.

טמפרטורות קרות נגד השמנת יתר

עד כה, חשיפה לקור היא הגירוי החזק והיעיל ביותר להפעלת שומן חום ולגרום לאדיפוציטים לבנים להתנהג כמו חומים. עם זאת, אין עדיין אסטרטגיות חשיפה ידועות שהן יעילות ואינן מזיקות.

החוקרים ממשיכים לחפש אסטרטגיות יעילות שאינן כרוכות בתקופות ארוכות של חשיפה לקור.

השפעת פעילות גופנית על שומן הגוף

זוהי עדות נוספת ליתרונות של פעילות גופנית; אלה חורגים מההוצאה הקלורית. אנחנו יודעים שזה יכול לעורר רקמה חומה ולגרום למטרה להתנהג כמוה לרגע.

יתר על כן, זה יכול לשנות את האפיגנטית האוגונית.

ישנם סוגים שונים של שומן

מדענים גילו שיש שלושה סוגים שונים של שומן גוף. עם זאת, אנחנו עדיין לא יודעים בדיוק איך לעורר את העלייה במשקעים של שומנים בריאים.

לפיכך, עדיין יש מחקר לבצע. המשך לעקוב!