קשיי ההשמנה במהלך ההריון

אלו הסובלים מהשמנה במהלך ההריון נוטים ללדת את התינוק בניתוח קיסרי
בכל הנוגע ללידה, אלו הסובלים מהשמנה במהלך ההריון נוטים ללדת את התינוק בניתוח קיסרי.
השמנת יתר במהלך ההריון עלולה לגרום לבעיות בריאותיות בהמשך חייו של התינוק, כמו גם להגביר את הסיכון לסיבוכים במהלך תקופת ההיריון. קראו על ההשפעות המזיקות של השמנת יתר וכיצד להימנע ממנה.

השמנת יתר היא מצב שכיח, הן במהלך ההריון והן בקרב הציבור הרחב. לפי ארגון הבריאות העולמי ( WHO), מדובר בבעיה שמשפיעה על למעלה מ-300 מיליון אנשים בעולם.

ככאלה, רבות מהנפגעות הן נשים שמתחילות את ההריונות שלהן במשקל כבד מהרצוי. השמנת יתר במהלך ההריון משפיעה לא רק על בריאות האם, אלא גם יכולה לגרום לסיבוכים לתינוק ולהתפתחותו. מסיבה זו, אנו מסבירים את כל מה שאתה צריך לדעת במאמר זה.

מה נחשב להשמנה במהלך ההריון?

השמנת יתר במהלך ההריון, כמו בכל רגע בחייו של אדם, מוגדרת כעודף שומן בגוף. באופן כללי, על מנת לסווג עודף משקל והשמנת יתר, אנו מחשבים את מדד מסת הגוף של האדם ( BMI).

מדד מסת הגוף מחושב על ידי חלוקת משקלו של האדם בגובהו בריבוע. עם זאת בחשבון, כאשר ה-BMI גבוה מ-30, אנו מחשיבים אותם כשמנים. ישנן קטגוריות שונות:

  • השמנת יתר בדרגה I: כאשר ה-BMI הוא בין 30 ל-34,9.
  • Class II: כאשר ה-BMI הוא בין 35 ל-39,9.
  • השמנת יתר קיצונית או סוג III: כאשר הערך גבוה מ-40.

חשוב לדעת שהמסגרת הזו היא, במציאות, מדד משוער. במקרים מסוימים, כמו אלה שיש להם הרבה מסת שריר, ה-BMI יכול להיות גבוה, אם כי זה לא נובע מעודף שומן. מסיבה זו, עליך להשתמש בו רק כהנחיה בסיסית.

הבעיה העיקרית היא שלהשמנה יש השפעה עצומה על כל היבט של הבריאות שלנו. זה מגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם, וגם יכול לפגוע בפוריות.

על פי מחקר שפורסם בכתב העת הפרואני לגינקולוגיה ומיילדות, מצב זה מייצר שינויים הורמונליים שבסופו של דבר מפחיתים את פוריות האישה. למעשה, זה לא רק משנה את יכולתם להרות באופן טבעי, אלא זה גם יכול להוביל להפחתת ההצלחה של טכניקות כמו הפריה חוץ גופית.

כיצד השמנת יתר יכולה להשפיע על ההריון?

השמנת יתר במהלך ההריון היא גורם סיכון הן לאם והן לעובר. בכך, אנו מתכוונים לתקופת ההיריון; ברור שמצב זה מגביר באופן משמעותי את האפשרות לסבול מסיבוכים.

קודם כל, כפי שהוסבר בפרסום של מרפאת מאיו, זה מגביר את הסיכון להפלות. זה המקום שבו התינוק מת ברחם במהלך 20 השבועות הראשונים להריון. ברוח דומה, השמנת יתר קשורה גם להפלות חוזרות וליולד תינוק מת.

כשמדובר בלידה, אלו הסובלים מהשמנה במהלך ההריון נוטים ללדת את התינוק בניתוח קיסרי. זה, בתורו, הופך את תהליך הריפוי לאחר הלידה לאט יותר ועלול להוביל לזיהומים של הפצע.

רעלת הריון היא אחד הסיבוכים החמורים ביותר המתרחשים במהלך תקופת ההיריון ויש לה קשר חזק עם השמנת יתר. זה מגביר את לחץ הדם של האם ועלול לפגוע בשליה, ולסכן את זרימת הדם לעובר.

אתה יכול לנסות לרדת במשקל כדי להפחית את הסיכון להשמנה במהלך ההריון
לדוגמה, אתה יכול לנסות לרדת במשקל כדי להפחית את הסיכון להשמנה במהלך ההריון.

אולי יעניין אותך גם: בלוטת התריס בהריון: מה העניין הגדול?

סיכונים בריאותיים לאם

עבור אישה בהריון, השמנת יתר במהלך ההריון מהווה סיכון בריאותי חמור ביותר. על פי מחקר DORICA, השמנת יתר מגבירה את האפשרות לסבול מסיבוך קרדיווסקולרי. לדוגמה, מומחים מקשרים את זה לטרשת עורקים ומחלות כלילית.

באופן דומה, זה מגביר את לחץ הדם ואת הסיכון לסבול מסוכרת הריון. הפרעה זו פירושה שרמות הסוכר בדם של האם עולות במהלך ההריון. זה יכול לגרום לעובר לגדול יותר מהרגיל (מצב הנקרא מאקרוזומיה) ולהוביל לבעיות היפוגליקמיות בלידה.

סיכונים של השמנת יתר במהלך ההריון לתינוק

השמנת יתר במהלך ההריון, כפי שהראינו לעיל, עלולה לגרום לתינוק להיות גדול מהרגיל. זה לא רק מסבך את הלידה, אלא גם אומר שהתינוק יסבול מהשמנת ילדים וסוכרת במהלך חייו.

בדיקה שנעשתה על ידי המכון הלאומי לבריאות הילד גילתה כי השמנת יתר במהלך ההריון עלולה להוביל למומים בתעלה העצבית אצל התינוק. הצינור העצבי הוא המבנה שיוצר את המוח ואת עמוד השדרה. יתר על כן, מומחים גם מקשרים מצב זה עם שינויים לבביים ופציעות במהלך הלידה.

כמה בריא להשמין במהלך ההריון?

ברור שבמהלך ההריון, משקלו של אדם בדרך כלל עולה, כמו שצריך. אנשי מקצוע רפואיים מעריכים כמה אדם צפוי ללבוש בגבולות הבריאות בהתאם למצבה המקורי של האם. זאת אומרת שלפני ההריון, לפי ה-BMI של האם, הרופא ימליץ כמה קילוגרמים יהיה בריא לשים.

במקרה של אלו שכבר סובלים מהשמנת יתר ונמצאות בהריון עם תינוק אחד בלבד, הרופאים מציעים בדרך כלל מקסימום של כ-9 ק"ג. אם ההריון הוא עם מספר תינוקות, זה יכול לעלות בין 24 ל-19 ק"ג.

הסיבה לכך היא שההצעה שהם ירדו במשקל בשלב זה עלולה לגרום לאם לחרדה, להוביל ללידה מוקדמת, או לגרום לכך שהתינוק קטן בהרבה ממה שהוא אמור להיות בלידה. עם זאת, כל מקרה חייב להיבדק באופן ספציפי על ידי איש מקצוע רפואי.

עצות להריון בריא

כדי שיהיה הריון בריא, עדיף לתכנן מראש. כך תוכלו לאמץ הרגלי חיים מיוחדים. לדוגמה, אתה יכול לנסות לרדת במשקל כדי להפחית את הסיכון להשמנה במהלך ההריון.

זה אידיאלי לשמור על תזונה בריאה ומאוזנת. כדאי להפחית את הצריכה של מזון מעובד או שומני מאוד, כמו גם להימנע מאלכוהול וסמים אחרים. יתר על כן, מומחים ממליצים לכלול מזונות עשירים בחומצה פולית וברזל בתזונה.

כמו כן, חשוב לנסות ולבצע פעילות גופנית מתונה. אם את מפתחת שגרת פעילות גופנית טובה לפני שאת נכנסת להריון, את יכולה להמשיך לעשות את זה לאורך כל ההריון, מה שיספק לך ולתינוק שלך יתרונות רבים. שחייה או הליכה הן דוגמאות מצוינות.

אם את סובלת מהשמנה במהלך ההריון או שאת חושבת להיכנס להריון, חשוב שתדברי עם איש מקצוע רפואי. הם יתנו לך סדרה של המלצות ספציפיות שיועילו למצבך ויעזרו לך לנהל הריון בריא.