מיתוס הדיאטה ההפוכה

הספרות המדעית לא ממש תומכת בדיאטה הפוכה כשיטה לירידה במשקל
הספרות המדעית לא ממש תומכת בדיאטה הפוכה כשיטה לירידה במשקל.
שמעת פעם על דיאטה הפוכה? זה פרוטוקול להגדיל את כמות המזון הנצרכת כדי לרדת במשקל. בסדר, אבל זה עובד?

דיאטה הפוכה היא מודל שבוחר להגדיל את צריכת הקלוריות על מנת לשמור על משקל הגוף. היוצרים טוענים כי עליה בצריכת האנרגיה יכולה להאיץ את חילוף החומרים הבסיסי ולהוביל לחוסר איזון במאזן הקלורי לטובת ההוצאה.

האמת היא שיש מעט מחקרים שמוכיחים את ההשפעות של דיאטה הפוכה. בכל מקרה, גישה זו אינה עוסקת רק באנרגיה, אלא גם בחלוקת הקלוריות לאורך היום.

מהי דיאטה הפוכה?

סוג זה של דיאטה נוצר במטרה לשפר את הרכב הגוף. המאפיין העיקרי שלו הוא עלייה בצריכת הקלוריות אך בחלוקה שונה. הוא בוחר בצריכה גדולה יותר בשעות הבוקר והצהריים, ואז אנשים מסיימים את היום בארוחת ערב קלה למדי. הם צריכים לצרוך את רוב הקלוריות לפני השעה 17:00.

לכאורה, פרוטוקול זה יכול לעזור להפחית את התיאבון ולהימנע מחרדה, מה שקובע את ההקפדה על דיאטות רבות. עם זאת, העלייה בצריכת הקלוריות צריכה להיות הדרגתית כדי לחוות את האפקט הרצוי. אנשים יכולים לנסות את זה לאחר דיאטה היפוקלורית.

קרא על דיאטות מסוכנות וסימני האזהרה שלהן

איך זה עובד?

לדברי תומכי דיאטה הפוכה, הגדלת צריכת הקלוריות מביאה להשפעה תרמוגנית גדולה יותר מהמזון, כמו גם לעלייה בקצב חילוף החומרים הבסיסי. לכן, הגוף צריך להשתמש יותר אנרגיה במקום לאגור אותה כשומן.

בנוסף, אכילת כמויות גדולות יותר של מזון מפחיתה את הפרשת הלפטין, הורמון המווסת את התיאבון ואת חילוף החומרים. זה אחראי להאטת קצב חילוף החומרים, קידום חיסכון באנרגיה. עם זאת, השפעות אלו אינן מוכחות מדעית.

המדע מאחורי דיאטה הפוכה

כפי שציינו לעיל, ישנם מעט מחקרים על דיאטה הפוכה בחוץ. עם זאת, רוב המחקרים להרזיה מציעים את המודל ההפוך - דיאטה היפוקלורית. בהקשר זה, ניתן לעורר גיוס וחמצון שומנים, על פי פרסום ב- Nutrition.

ישנם כמה פרוטוקולים אלטרנטיביים לדיאטות מסורתיות המסתמכות על הגבלות בזמן הארוחה, כגון צום לסירוגין. אלה הוכיחו יתרונות בכל הנוגע לירידה במשקל. עם זאת, יש הפחתה בצריכת האנרגיה מעבר להשפעות הפיזיולוגיות.

מהי דיאטה הפוכה
מהי דיאטה הפוכה?

הוצעו גם הגבלות תזונתיות, אך לא הגבלות אנרגיה, כמו במקרה של התזונה הקטוגנית. מודל זה נועד להגביר את הרגישות לאינסולין ויצירת חמצון גדול יותר של שומן. זה ממריץ ביעילות ירידה במשקל על פי מחקר שפורסם בכתב העת Nutrition & diabetes.

עם זאת, לא ניתן למצוא הפניות המספקות עדות לכך שעלייה בצריכה תגרום להפחתה של רקמת השומן התת עורית. לפחות לא בהיעדר כל דפוס של פעילות גופנית שמגדילה את ההוצאות.

מה קובע את הירידה במשקל?

האמת היא שירידה במשקל היא לא רק תוצאה של משוואה מתמטית. ישנם גורמים נוספים שעשויים להשפיע באופן מכריע. אחת מהן היא רגישות לאינסולין, המווסתת את השימוש של הגוף בשומנים כמקור אנרגיה.

לשמירה על מיקרוביוטה בריאה של המעיים יכולה להיות גם השפעה משמעותית על הרכב הגוף. העיכול והספיגה של חומרי הזנה, כמו גם ניצולם ותיווך הדלקת לאחר מכן, תלויים כולם במיקרוביוטה של המעי.

לבסוף, שגרת שינה טובה היא גורם נוסף שעושה את ההבדל. הסיבה לכך היא שתהליכי ההתאוששות של הגוף מתרחשים בעיקר בזמן מנוחה. כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, אי שינה מספקת עלולה לשנות את חילוף החומרים או את הפיזיולוגיה של התיאבון.

טיפים לירידה יעילה במשקל

יש חלופות טובות יותר מדיאטה הפוכה אם המטרה היא לרדת במשקל. ברור שצריכה דלת קלוריות חייבת להיות, אבל אמצעים אחרים חשובים לא פחות. הראשון הוא לתרגל תרגילי כוח על מנת לתמוך בהגברת השרירים.

בנוסף, עליך לישון שבע או שמונה שעות ביום. באשר לדיאטה, המפתח הוא לצרוך מזונות טריים ולהימנע ממזונות אולטרה מעובדים תעשייתיים. יתר על כן, צמצם את צריכת הקמח המזוקן וכל נגזרות כלשהן והגבר את צריכת מוצרי החלב המותססים.

גלה מה אתה צריך לדעת על דיאטה דלת פחמימות לירידה במשקל

אין הרבה בסיס מדעי לדיאטה הפוכה

הספרות המדעית לא ממש תומכת בדיאטה הפוכה כשיטה לירידה במשקל. למעשה, אין ראיות התומכות בבקשה זו.

זה לא הגיוני אפילו מנקודת מבט פיזיולוגית. הסיבה לכך היא שיש אפשרויות טובות יותר המגובות על ידי רשויות הבריאות.