מהי נוירופלסטיות במוח?

מהי נוירופלסטיות במוח
מהי נוירופלסטיות במוח?
נוירופלסטיות במוח יכולה לסייע בטיפול בפציעות מוחיות ולהחלים את הפונקציונליות. המשך לקרוא כדי ללמוד עוד על הנושא המעניין הזה.

נוירופלסטיות במוח, הידועה גם בשם פלסטיות מוחית, היא אחת התגליות המשמעותיות ביותר לאחרונה על גוף האדם. זוהי היכולת של המוח לשנות ולהסתגל להתנהגויות או חוויות חדשות.

עד לאחרונה, מדענים חשבו שמעגלים עצביים נוצרו ומשתנים רק במהלך הילדות. במילים אחרות, הם חשבו שאי אפשר לשנות או ליצור קשרים חדשים בבגרות על סמך התנסויות או למידה.

עם זאת, מדענים גילו שהנוירונים במוח שלנו יכולים להתחדש ללא הרף. למעשה, הם עושים זאת לא רק מבחינה אנטומית, אלא הם יכולים גם ליצור קשרים חדשים. מושג זה מכונה בדרך כלל "נוירופלסטיות". למרות שזה נראה פשוט, זה מה שמאפשר למוח להתאושש מפציעות או הפרעות מסוימות.

במאמר זה, נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על נוירופלסטיות במוח.

מהי נוירופלסטיות במוח?

בעבר, מדענים האמינו שרקמת עצב יכולה להשתנות רק בשלב מוקדם בחיים. זה אומר שהם האמינו שאי אפשר להתאושש מרקמת מוח כלשהי. עם זאת, בשנים האחרונות גילו חוקרים שזה לא המצב.

נוירופלסטיות היא היכולת של נוירונים להתחדש. הם עושים זאת הן מבחינה אנטומית והן מבחינה תפקודית. למעשה, זהו תהליך הכולל תגובות ביוכימיות ומטבוליות רבות. כמו כן, זה אומר שיש לו פוטנציאל הסתגלות גדול.

נוירופלסטיות מתייחסת לדרך שבה מערכת העצבים שלנו צריכה ליצור קשרים חדשים. בנוסף, הוא עושה זאת בתגובה לגירויים חדשים, מידע, או אפילו כדי לרפא נזק בקשרים ישנים.

מדענים החלו לשים לב לבעיה זו בשנות ה-60. הם שמו לב למספר מקרים של מבוגרים שסבלו משבץ מוחי. למעשה, הם שמו לב שמתישהו לאחר הפציעה, נראה שרבים החלימו. לאחר מכן, הם החלו לבצע בדיקות הדמיה וגירוי שונות כדי להראות שקיימת נוירופלסטיות. מדענים עדיין חוקרים את כל ההיבטים של תופעה זו.

אולי תאהב: 5 הרגלים פשוטים שיעזרו לחדש את הנוירונים שלך

כיצד פועלת נוירופלסטיות?

נוירופלסטיות במוח יכולה לסייע בטיפול בפציעות מוחיות ולהחלים את הפונקציונליות
נוירופלסטיות במוח יכולה לסייע בטיפול בפציעות מוחיות ולהחלים את הפונקציונליות.

הסינפסה היא האזור שבו נוירונים מתקשרים זה עם זה. כאשר אנו נולדים, יש רק מספר מוגבל של סינפסות לכל נוירון בקליפת המוח. למעשה, מומחים חושבים שיש כ-2500 סינפסות. עם זאת, ככל שחולפות השנים, מספר זה גדל לכמעט 10,000 סינפסות לכל נוירון.

זה קורה מכיוון שככל שאנו גדלים, אנו חווים ולומדים התנהגויות שונות. כל זה גורם ליצירת קשרים מוחיים חדשים ומחזק אחרים. עם זאת, זה גם אומר שאלו שאתה לא משתמש בהם מתים.

עם נוירופלסטיות במוח, סינפסות חדשות יכולות להיווצר או להתחדש לאורך החיים. למעשה, זה קורה באמצעות מנגנונים מולקולריים וכימיים שונים. לכן, בכל פעם שלומדים דברים חדשים, הסינפסות מתחזקות או אפילו מתגברות.

הדברים הכי חשובים שקורים כאן הם:

  • ההתרגשות של הנוירון מתאוששת. זה קורה בגלל שהאיזון בין יונים בתוך ומחוץ לנוירונים משוחזר.
  • חלקים של הנוירון שנפגעו מתחדשים, במיוחד האקסון.
  • יש שחזור של מעגלים שלא היו פעילים.

התגובות האלה מאוד מסובכות. עם זאת, התוצאה היא שיש יותר קשרים במוח.

בדוק את זה: 8 טיפים מנוירוביולוגיה שיעזרו לך להיות מאושר יותר

חשיבות הממצא הזה

נוירופלסטיות במוח חשובה בעיקר לטיפול. כשגילו שהתהליך הזה קיים, גילו החוקרים שהרבה פציעות מוח ניתנות לטיפול. לכן, על ידי יצירת קשרים חדשים, המוח יכול לשחזר פונקציות מסוימות.

לדוגמה, חוקרים חוקרים את זה אצל אנשים עם פציעות טראומטיות. עם זאת, ישנן מחלות אחרות שרופאים יכולים לשפר עם הידע הזה:

  • הפרעה טורדנית כפייתית
  • סוגים מסוימים של סכיזופרניה
  • הפרעת קשב וריכוז
  • חרדה ודיכאון

יש לקוות שמומחים ימשיכו ללמוד עוד יותר. אחרי הכל, ידיעה זו על המוח יכולה לעזור לשפר את התוצאות של מחלות רבות נוספות בעתיד.