היתרונות של קרוטנים

לקרוטנים יש יתרונות הקשורים לאפשרות להגן על הגוף מפני מחלות ולשפר את המערכת החיסונית
כפי שציינו, לקרוטנים יש יתרונות הקשורים לאפשרות להגן על הגוף מפני מחלות ולשפר את המערכת החיסונית.
קרוטן הם פיגמנטים אדומים, צהובים וכתום טבעיים הקיימים בצמחים. בנוסף, צריכתם יכולה להעניק לגוף שלנו יתרונות גדולים. המשך לקרוא כדי ללמוד עוד!

לקרוטנים יש יתרונות בריאותיים מכיוון שהם קבוצה של תרכובות טבעיות המיוצרות על ידי צמחים. חומרים אלו אחראים לפיגמנטציה של פירות וירקות מסוימים. בנוסף, הם מייצרים פעולות מועילות מסוימות על גוף האדם.

מונח זה כולל תרכובות כימיות המכילות אטומי פחמן ומימן. על פי מחקרים שונים, הם נוגדי חמצון טבעיים בעלי השפעה מונעת על מחלות וחשובים מאוד בטבעם. המשך לקרוא כדי לגלות עוד!

חשיבות הקרוטנים בטבע

צמחים, בנוסף לייצור כלורופיל, מסנתזים קרוטן כדי ללכוד ביעילות את אור השמש. במילים אחרות, הם מהווים היבט מכריע הדרוש לביצוע הפוטוסינתזה. הם סופגים אור אולטרה סגול, סגול וכחול, מפזרים אור כתום או אדום, ובריכוזים קטנים יותר, אור צהוב.

כשמגיע הסתיו, הכלורופיל (האחראי לצבע הירוק) מתכלה ושאר הפיגמנטים נשארים. לפיכך, גוונים כתומים, אדומים וצהובים מופיעים בגזר, דלעת, עגבניות, בטטה וכמה פרחים. אז, בממלכת הירקות, הקרוטנים אחראים גם לצבע של אצות ופטריות.

בנוסף, במיני בעלי חיים הם מספקים פיגמנטים לנוצות ולמקור של כמה ציפורים, לשלד של סרטנים ולשריר או לעור של דגים. למעשה, לאוכלי כל יש שומן גוף צהבהב כתוצאה מהשמירה והאחסון של תרכובות אלו בתזונה שלהם.

במובן זה ניתן למצוא פיגמנטציה זו גם במוצרים מן החי כמו חלב, חמאה או ביצים.

איך הם מסווגים ואיך הם עובדים?

קרוטנים, הידועים גם כקרוטנואידים או מבשרי ויטמין A, הם תרכובות מסיסות בשומן. המשמעות היא שניתן לשפר את ספיגתם על ידי ערבובם עם שומנים.

בניגוד לרוב אבות המזון, בישול, קיצוץ והקפצה של מאכלים המהווים מקור לאלו דווקא מחזקים את פעולותיהם. הם מסווגים לשתי קבוצות:

  • Xanthophylls: לוטאין וזאקסנטין
  • קרוטנים: בטא- קרוטן וליקופן

מבין כולם, השולטים הם בטא-קרוטן, ליקופן ולוטאין.

קרא גם: האם ויטמינים מספקים אנרגיה?

יתרונות בריאותיים של קרוטן

כפי שציינו, לקרוטנים יש יתרונות הקשורים לאפשרות להגן על הגוף מפני מחלות ולשפר את המערכת החיסונית. בין הפונקציות שלהם, בולטים הבאים:

הם עוזרים לשמור על בריאות העיניים

מאחר שחומרים אלו הם מבשרי ויטמין A, הם חיוניים לשמירה על בריאות העין ומניעת מחלות כמו עיוורון, עיוורון לילה ועין יבשה. לכן, אנו מציעים לשלב לפחות 6 מיליגרם של חומר תזונתי זה ליום.

יתרונות בריאותיים של קרוטן
יתרונות בריאותיים של קרוטן.

בהקשר זה, אחד הגורמים העיקריים לבעיות עיניים הוא ניוון הרשתית. למעשה, חשיפה מתמשכת לאור כחול היא אחת הסיבות. למרבה המזל, הקרוטנים יכולים לספוג אותו ובכך למנוע נזקים ואף לעצור את ההתקדמות.

יש להם יתרונות קרדיווסקולריים

מכיוון שקרוטנואידים הם תרכובות בעלות פעולות נוגדות חמצון, הם מפחיתים את הדלקת בגוף. בהקשר זה, עדויות מדעיות מראות שהן מפחיתות את הסיכון לפתח בעיות לב כמו טרשת עורקים, מחלה שבה הכולסטרול חוסם את כלי הדם.

הם גם עוזרים לשפר גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, השמנת יתר בטנית ואי סבילות לגלוקוז. כל זה מקטין את האפשרות לאירוע קרדיווסקולרי גדול.

הם מאטים את הזדקנות העור

למרות שהזדקנות העור מתרחשת באופן טבעי, קרניים אולטרה סגולות מסוגלות להאיץ תהליך זה. במובן זה, על פי המחקר "החשיבות התזונתית של פיגמנטים קרוטנואידים", צריכת כמויות נאותות של חומרים מזינים אלו מגינה על הגוף מפני שינוי בתאים ומונעת נזק לעור.

גם ליקופן וגם בטא-קרוטן מספקים את האפקט הזה. גם תוספי תזונה יעילים.

המשיכו לקרוא: סוגים שונים של קמטים

הם מפחיתים את הסיכון למחלות

בנוסף לפעולות שכבר תוארו, קרוטנואידים מסייעים בהגנה מפני התפתחות סרטן העור. זה קשור לפוטנציאל נוגד החמצון שלהם ולעיכוב בהזדקנות שמבטל שגיאות סלולריות מצטברות. במילים אחרות, החומר התזונתי חוסם שינויים בתאים שעלולים להוביל לניוון ממאיר.

מקורות עיקריים לקרוטנים

התפלגות הקרוטנים בין קבוצות הצמחים השונות אינה מציגה דפוס ייחודי, אך לרוב נוכל למצוא אותם בירקות ובפירות עם פיגמנטים אדומים, כתומים וצהובים. ביניהם גזר, מנגו, פלפל אדום, פפאיה ועגבנייה.

אנו יכולים גם להפיק תועלת מקרוטנים על ידי אכילת אפרסק, גויאבה, שזיף, בטטה, חלמון ביצה, תירס, דלעת, קייל ומנדרינות.

יתרונות קרוטן: מה לזכור

כפי שאתה יכול לראות, לקרוטנים יש יתרונות שונים לבריאות האדם. הם חומרים נוגדי חמצון המסייעים לגוף להגן על תאים, רקמות ואיברים מפני ההשפעות המזיקות של חומרים רעילים. לכן, הם מונעים בעיות בריאות להתפתח.

מסיבה זו, חשוב לצרוך מגוון רחב של מזונות בעלי תכולת קרוטן גבוהה. אנו ממליצים לך להתייעץ עם איש מקצוע בתחום התזונה לייעוץ לגבי הצמחים שיכולים לחזק את המערכת החיסונית שלך, מלבד אלו שציינו.

קחו בחשבון גם שקרוטן זמינים בתוספי ויטמין A, אך עליכם להשתמש בהם רק תחת התוויה רפואית. עודף שלה עלול לגרום לסיבוכים בריאותיים חמורים.