טיפים בסיסיים למניעת כאב פיזי

כדי למנוע כאב פיזי, עלינו למנוע תחילה כאב רגשי
כדי למנוע כאב פיזי, עלינו למנוע תחילה כאב רגשי.
יש שורה של הרגלים בריאים שמכריעים במניעת כאב פיזי. תרגולם חשוב כי הם גם תורמים לאיכות חיים טובה. למד עוד במאמר זה!

רוצה לדעת איך למנוע כאבים פיזיים?

תרגול פעילות גופנית לעיתים קרובות, אכילת תזונה המבוססת על מזון לא מעובד, שינה מספיקה שעות, אי חשיפה ללחץ ושמירה על איזון רגשי הם הדברים שללא ספק מאפשרים לנו לנהל אורח חיים בריא. כמו כן, אלו הם "עמודי התווך הבסיסיים" כדי למנוע כאב פיזי.

עם זאת, בהזדמנויות רבות, ההמולה וההמולה של חיי היומיום גוררים אותנו למטה ואנחנו מתעלמים מהדבר החשוב ביותר: לדאוג לעצמנו!

אז בואו ננצל את ההזדמנות הזו כדי ללמוד כיצד אנו יכולים למנוע כאב פיזי.

תחילתו של כאב פיזי

כאב או אי נוחות בגוף מופיעים בדרך כלל ככל שחולפות השנים, ולמרות שזה קשור לגורמים רבים שאנחנו לא תמיד יכולים לשלוט בהם, יש לנו הרבה מה לעשות כדי לנטרל אותם.

כיום, יש מגוון רחב של מחקרים מדעיים המקשרים את תפיסת הכאב בשילוב נפש-גוף. כאשר הכאב מתון וזמני, יתכן שדי בשינוי הרגלים מסוימים.

במקרה של כאב כרוני, תזדקק לגישה גלובלית יותר, כולל שליטה במתח או טכניקות מדיטציה. מה אתה יכול לעשות? ראשית, בנוכחות כאב הנמשך לאורך זמן, עליך להתייעץ עם הרופא שלך.

שנית, אתה יכול לנסות להקל על הכאב או למנוע את החמרתו על ידי שילוב הרגלי חיים בריאים בחיי היומיום שלך. האם אתה מוכן לעשות מעשה ולשנות את שגרת היום שלך?

פעילות גופנית סדירה למניעת כאבים גופניים

דור אחר דור, שינינו את מקצבי הפעילות היומיומית שלנו. למבוגרים יש עבודות יותר ויותר בישיבה וילדים נותנים עדיפות למכשירי מסך על פני משחק פיזי בפארק עם חברים.

רוצה לדעת למה זה בעיה? בני אדם מתוכננים להיות בתנועה מתמדת. הספרייה הלאומית לרפואה של ארה"ב מציינת כי חוסר פעילות גופנית עלול להוביל לבעיות בריאותיות רבות, כולל הכאב הפיזי הנורא.

פעילות גופנית סדירה למניעת כאבים גופניים
פעילות גופנית סדירה למניעת כאבים גופניים.

מסיבה זו, חשוב להיות מודעים להשפעה שיש לחוסר פעילות על הגוף ולהתאים הרגלים בהתאם בהקדם האפשרי. פעולות קטנות יכולות להיות מאוד חזקות! לדוגמה, אנו יכולים לעשות את הפעולות הבאות:

  • החנה את המכונית רחוק יותר וצעד לעבודה.
  • אין להשתמש במעלית או ללוות את הילדים לפארק.
  • בסוף השבוע, תכנן טיול אופניים קצר עם המשפחה!

יש שפע של ענפי ספורט בעלי השפעה נמוכה: טיולים רגליים, שחייה, רכיבה על אופניים, ריקודים, התעמלות וכו'... אתה צריך למצוא את הספורט שאתה הכי אוהב ושגורם לך להרגיש טוב יותר. עם הזמן, אי הנוחות אמורה להתחיל לרדת.

שמירה על תזונה בריאה

תזונה טובה היא לדעת איך לאכול. אם לא נאכל דיאטה עם מספיק קלוריות ועשירה בויטמינים ומינרלים, איך הגוף יתפקד כראוי?

באופן מוזר, במקרים רבים, אנו שמים לב יותר למראה הפיזי שלנו מאשר לבריאות האיברים שלנו... המראה היא הבוס! עם זאת, האם ידעת שמראה בריא מבחוץ מתחיל בתזונה מאוזנת?

החברה דוחפת אותנו לצרוך מזון מהיר, קלורי וטעים. זה נהיה יותר ויותר מסובך, אבל עדיף להקדיש זמן לבישול בבית. כך נוכל להגביר את צריכת הירקות והפירות, כמו גם למזער בישול פחות בריא.

מה נחשב לתזונה טובה? יש הרבה הגדרות. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מסביר כי "ההרכב המדויק של תזונה מגוונת, מאוזנת ובריאה ייקבע על פי מאפיינים אישיים, הקשר תרבותי, מזון זמין מקומי והרגלי אכילה".

עם זאת, אנו יכולים לומר שהבסיס לתזונה טובה הוא ירקות, פירות שלמים וחלבונים רזים. כאשר אנו הולכים לסופרמרקט, עלינו לתעדף מזון עונתי, קרבה ולא מעובד.

קראו גם: 5 טיפים שיעזרו להתמודד עם כאב רגשי

טיפול נכון במתח

מה הקשר בין מתח לכאב פיזי? זה לא כל כך קל לקבוע כפי שאתה עשוי לחשוב שכן הגורמים לכאב הם רב גורמים. חיים עם לחץ, מכל סוג שהוא, עלולים להחליש אותנו בטווח הארוך.

זה לא משנה אם זה קשור לעבודה, רגשי או פיזי. להיות בלחץ פירושו שמערכת העצבים המרכזית נמצאת כל הזמן ב"מצב התראה".

בעיקרון, הפעלה מתמדת זו של מערכת העצבים גורמת לה יותר סיכוי להפעיל את האזעקה שהגוף סובל מכאבים. אבל לא רק שזה גורם לנו להיות "מודעים יותר לכאב שלנו" – מתח יכול גם לגרום לנו להיות מועדים יותר לפציעה.

מחקר שפורסם ב- Physical therapy מסביר שגוף לחוץ משחרר יותר קורטיזול, הורמון שהופך את הגוף שלנו ליותר ערני, יותר תגובתי ופחות יעיל בתנועה.

כמו כן, קורטיזול בכמויות גבוהות יעכב את תיקון השרירים ותפקוד מערכת החיסון. התוצאה? אנחנו לא מתאוששים מפעילות גופנית כמו שצריך והשינה לרוב פחות משקמת.

מנוחה 8 שעות ביום

גוף האדם יכול לשרוד מספר ימים ללא מזון, אך לא ללא שינה. לשעות השינה ובעיקר לאיכות השינה תפקיד חשוב מאוד בבריאות הגופנית. זה בא לידי ביטוי בתוצאות מחקר שנקרא "הקשר בין שינה וכאב: עדכון ודרך קדימה".

בזמן שאנו ישנים, הרקמות שלנו מתאוששות. מחקרים רבים קושרים חוסר מתמשך במנוחה עם סיכון מוגבר למחלות לב, לחץ דם גבוה, סוכרת או השמנת יתר. זה יהיה קשור גם ללחץ.

שינה חיונית בשלב הגדילה וההתפתחות. שינה עמוקה גורמת לגוף לשחרר את ההורמון המקדם צמיחה תקינה אצל ילדים ומתבגרים.

אז בואו ננצל את ההזדמנות הזו כדי ללמוד כיצד אנו יכולים למנוע כאב פיזי
אז בואו ננצל את ההזדמנות הזו כדי ללמוד כיצד אנו יכולים למנוע כאב פיזי.

הורמון זה גם מגביר את מסת השריר ומסייע בתיקון תאים ורקמות בכל גיל, במידה רבה או פחותה. למעשה, המערכת החיסונית תלויה בשינה כדי להישאר בריאה.

איזון רגשי, מפתח למניעת כאב פיזי

סעיף זה קשור קשר הדוק ללחץ. עם זאת, יש גם קשר הדוק עם שקט נפשי, שליטה ברגשות, והחשיבות של להיות בנוח עם עצמך ולחיות בסביבה חברתית בריאה.

חשיבה שלילית וההשפעה המיטיבה של חיים חיוביים. כאשר אנו חולים, אנו הופכים אובססיביים לכאב והמחשבות שלנו מתמקדות במה שאיננו יכולים לעשות.

מחשבות אלו משפיעות לרעה על האופן שבו אנו תופסים את עצמנו. לכן, מומחים ממליצים לרוב להתמקד במה שאנו יכולים לעשות כדי לקבל ראייה מציאותית יותר של היכולות שלנו.

זו עבודה פנימית שאף אחד לא יכול לעשות בשבילך, אבל כל דקה שתשקיע בה תתגמל אותך לכל החיים. פעילויות פשוטות כמו מדיטציה קבועה ותרגילי נשימה מסוימים יכולות לעזור להשיג את האיזון והמיקוד שכולנו רוצים כדי למנוע את הכאב מחיינו.

מניעת כאב פיזי אפשרי

כפי שראינו לאורך המאמר, כאב פיזי אינו נפרד מרגשות, תחושות וחוויות של האדם עצמו. מלבד חיים בריאים, חשוב לדאוג לחיים הפנימיים שלנו.

אם איננו שלמים עם עצמנו, הגוף עלול לגלות אי נוחות ואף כאב. כדי למנוע כאב פיזי, עלינו למנוע תחילה כאב רגשי.