מזון מסחרי לתינוקות עשוי להיות מזוהם במתכות כבדות, כך עולה מהדוח

מזון מסחרי לתינוקות עשוי להיות מזוהם במתכות כבדות
מזון מסחרי לתינוקות עשוי להיות מזוהם במתכות כבדות, על פי כמה דיווחים.
מזון מסחרי לתינוקות עשוי להיות מזוהם במתכות כבדות, על פי כמה דיווחים. אנו נותנים לך את כל המידע שאתה צריך כדי להיות זהיר יותר עם הקטן שלך.

מגוון רחב של מוצרי מזון מסחריים לתינוקות זמין בשוק. עם זאת, דו"ח חדש שהוציא ועדת הפיקוח והרפורמה בבית הנבחרים חשף שחלק מהמוצרים הללו מכילים רמות גבוהות של מתכות רעילות.

המרכיבים המעורבים הם עופרת, ארסן, קדמיום וכספית. אלה יכולים להיכנס למזון דרך הסביבה, המים או האדמה שבה גדלים חומרי הגלם למוצרים.

אחד מכל חמישה מזון לתינוקות שנותח הכיל יותר מפי 10 מהמגבלה של 1 חלק למיליארד של עופרת, שנקבע כמדד לבריאות הציבור. לפי הדיווח, מתכות אלו מסכנות את תפקוד המוח וההתפתחות הנוירולוגית של ילדים לטווח ארוך.

מה אומר הדו"ח של EDF על מזון לתינוקות?

דו"ח משנת 2017 של הקרן להגנה על הסביבה (EDF) בחן נתונים ממחקר התזונה הכוללת (TDS) של מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מ-2003 עד 2013.

ה-TDS מצא מתכות כבדות במזונות מאז שנות ה-70, ומאז 2003, נמצאו ב-20% ממזונות התינוקות רמות ניתנות לזיהוי של עופרת. הדו"ח העריך שיותר ממיליון ילדים חרגו ממגבלת צריכת העופרת שנקבעה על ידי ה-FDA.

מסיבה זו, המחקר הציג שיטה אנליטית חדשה ורגישה הרבה יותר בשנת 2014. המטרה הייתה לזהות ערכים נמוכים מאוד של מתכות כבדות במזון לתינוקות. כתוצאה מכך, הם מצאו אחוז גבוה יותר של מזון מזוהם, 29.3%, לעומת 12.7% בלבד לפני 2014.

המטרה הייתה לזהות ערכים נמוכים מאוד של מתכות כבדות במזון לתינוקות
המטרה הייתה לזהות ערכים נמוכים מאוד של מתכות כבדות במזון לתינוקות.

שנתיים לאחר מכן הניתוח מצא ירידה משמעותית בערכי העופרת עבור מיצי פירות לתינוקות כגון תפוח וענבים. בשנת 2017, המגמה הייתה זהה, כאשר רק 11% מהמיצים נמצאו מזוהמים. עם זאת, 93% מהמזונות כמו בטטה, גזר, עוגיות בקיעת שיניים ופריכיות אורז הראו רמות גבוהות של עופרת.

ועכשיו, הדו"ח האחרון שהוציא הקונגרס האמריקאי חושף נתונים חדשים ומזעזעים. הממצאים התבססו על מחקר שנערך בשנת 2019 על ידי ארגונים ללא מטרות רווח כגון Healthy Babies Bright Futures.

המחקר מצא שמתוך 168 מזונות מסחריים לתינוקות, 160 היו מזוהמים במתכות כבדות. מסיבה זו, הקונגרס ראה צורך לקבוע סטנדרטים מחמירים יותר ליצרני מזון מסחריים לתינוקות ולהסדיר אותם במרץ.

אילו מתכות מצא המחקר?

המחקר האחרון על זיהום מזון לתינוקות מצא כי 95% מהמוצרים המסחריים היו מזוהמים בעופרת.

75% מכלל מזון התינוקות הכילו קדמיום ו-73% הכילו ארסן. 32% מהמוצרים המסחריים היו מזוהמים בכספית, בעוד שרבע מ-168 המזונות שנבדקו הכילו תערובת של ארבע המתכות הרעילות.

מהם המזונות המזוהמים ביותר?

מחברי המחקר משנת 2019, ג'יין הוליהאן ושרלוט ברודי, ציינו שאפילו הכמויות הקטנות של המתכות הרעילות במזונות אלו עלולות לגרום לבעיות חמורות לבריאות הילד.

המוצרים בעלי הסיכון הגבוה ביותר לגרימת נזק היו מזון מסחרי לתינוקות עם מחית בטטה, דגני אורז, מיצי פירות וחטיפים מתוקים. זה תואם את דו"ח ה-FDA לשנת 2016 שמצא כי 33 מתוך 39 מזונות שנבדקו היו מזוהמים במתכות כבדות.

מזונות מבוססי אורז, כגון דגני בוקר לתינוקות וחטיפים, דורגו במקום הראשון כרעילים ביותר. הם מכילים הרבה ארסן אנאורגני ולעתים קרובות יש בהם עקבות של כל ארבע המתכות הרעילות.

כיצד מתכות כבדות במזון לתינוקות יכולות להשפיע על ההתפתחות?

הדו"ח שהציג הקונגרס מדגיש שכמויות קטנות של מתכות כבדות במזון יכולות לשנות את התפתחות המוח ולהוריד את מנת המשכל של הילד. יש לזה השפעה על כל ארוחה, כולל חטיפים.

בנוסף, הדוח מבהיר כי חשיפה למתכות רעילות אלו עלולה להביא לירידה ביעילות בחברה ובעבודה. צריכה פירושה גם סיכון מוגבר להתנהגות אנטי-חברתית ופשעית בעתיד.

על פי תומאס מאט, אפילו רמות נמוכות של עופרת במזון עלולות להוביל להתפתחות קוגניטיבית לקויה, הפרעות התנהגותיות וקומה נמוכה בילדים צעירים. ברגע שנוצר נזק, לא ניתן לטפל בו או להחזיר אותו.

עצבנות, כאבי בטן, עצבנות, תיאבון ירוד, כאבי ראש וקשיי ריכוז הם כמה תסמינים מוקדמים של הרעלת עופרת.

160 היו מזוהמים במתכות כבדות
המחקר מצא שמתוך 168 מזונות מסחריים לתינוקות, 160 היו מזוהמים במתכות כבדות.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מדגיש שחשיפה ממושכת לארסן עלולה לגרום לנגעי עור, בעיות התפתחותיות, רעילות עצבית וציונים נמוכים במבחנים אינטלקטואליים. בינתיים, קבוצת רופאים מזהירה כי ההשפעות הרעילות של קדמיום ניכרות יותר בעצמות ובכליות, כאשר אנשים עם רמות ברזל נמוכות פגיעות יותר.

מחקר נוסף שפורסם בכתב העת Hospital nutrition קובע כי כספית משפיעה על התפתחות מערכת העצבים בעוברים. זה יכול גם לשנות תפקוד קוגניטיבי, רבייה וסיכון קרדיווסקולרי בילודים.

כיצד להימנע ממזון לתינוקות עם מתכות כבדות

אלה כמה המלצות שכדאי לקחת בחשבון כדי להפחית את הסיכון של תינוקך לחשיפה למתכות כבדות:

 • בדוק היטב את התוויות: התווית מספקת פרטים על המרכיבים העיקריים של המוצר, מה שיכול לעזור לך לזהות את הסיכון שהוא מכיל מתכות כבדות.
 • תנו לילדכם מזון טבעי ולכו על גיוון: ילדים זקוקים לתזונה מאוזנת הכוללת מגוון רחב של פירות וירקות, דגנים ובשרים רזים.
 • שנה את הדגנים שאתה נותן לילדך: אורז זה טוב, אבל דגנים אחרים כמו שיבולת שועל, קינואה, שעורה וקוסקוס הם גם אפשרויות בריאות נהדרות.
 • בדוק את אספקת המים שלך: מים בבאר או בצינורות ישנים יכולים להכיל מתכות כבדות.
 • החלף פרי שלם במיץ: פרוסות פרי שלמות או מחיתות בטוחות יותר ממיץ. חלק מהמיצים מכילים רמות גבוהות של מתכות כבדות שהגוף סופג ביתר קלות.
 • הכינו בעצמכם מזון לתינוקות: מלבד היותם חסכוני יותר, אתם נמנעים מהזיהום שעלול להתרחש במהלך העיבוד והאריזה.
 • הציגו דגים בריאים: דגים מסוימים הם מקור לכספית ומתכות אחרות. ככזה, נסו להימנע מדגי חרב, טונה לבנה, כריש ואלבקור. סלמון, בקלה, טונה קלה, דג לבן ופולוק הם אפשרויות בריאות יותר.

דיווח פרטים

הדו"ח לשנת 2017 כלל מידע נוגע לגבי תכולת עופרת במזון לתינוקות. לדוגמה, ניתוח של 2164 דגימות מזון מסחריות לתינוקות מצא שרמות העופרת עלו ביחס לשנים קודמות:

 • 20% מכלל הדגימות הכילו עופרת, בהשוואה ל-14% משאר המזונות.
 • 8 מזונות לתינוקות הכילו עופרת ביותר מ-40% מהדגימות.
 • למיץ ענבים לתינוקות היו הערכים הגבוהים ביותר לעופרת בהשוואה למיצים אחרים.
 • מחית בטטה וגזר, עוגיות בקיעת שיניים ופצפוצי אורז הכילו כמויות גבוהות של עופרת.

עד להחלת תקנות נוספות על תעשיית עיבוד מזון לתינוקות, כנראה שעדיף להכין אוכל טרי בבית. זה יקטין את החשיפה של תינוקך למתכות רעילות ותוכל לבחור אילו מזונות אתה נותן לו.