מהי פגיעה מוחית טראומטית?

על מנת לאבחן פגיעה מוחית טראומטית
על מנת לאבחן פגיעה מוחית טראומטית, חייב להיות סוג של כוח חיצוני שגורם לחוסר תפקוד מוחי.
הגורמים העיקריים לפציעה מוחית טראומטית הם תאונות דרכים ונפילות.

פגיעה מוחית טראומטית משפיעה הן על הגולגולת והן על המוח. בנוסף, סוג זה של פציעה יכול לשנות את תפקוד המוח מבלי להראות סימנים חיצוניים של נזק.

טראומה מוחית נגרמת על ידי פגיעה בחפץ, בין אם על ידי מכה או חפץ חודר את הגולגולת ופוגע ברקמת המוח. מצד שני, פגיעה מוחית יכולה להתרחש גם ללא פגיעה ישירה. לדוגמה, תנועות פתאומיות או אלימות כמו האצה או האטה יכולות לגרום למוח לפגוע בגולגולת וכתוצאה מכך לחבלות, או גרוע מכך.

פגיעה מוחית טראומטית היא גורם המוות השלישי בשכיחותו במדינות מפותחות. למעשה, זהו הגורם המוביל למוות ולנכות במבוגרים מתחת לגיל 45. האשמים העיקריים בפגיעות ראש הם תאונות דרכים, נפילות וקטטות.

גברים צעירים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר בגלל הקשר בין פגיעה מוחית והתעללות בסמים, כגון אלכוהול או סמים אסורים. במאמר זה נסביר את הגורמים והתסמינים של פגיעה מוחית טראומטית.

מהן הסיבות והתסמינים השכיחים?

על מנת לאבחן פגיעה מוחית טראומטית, חייב להיות כוח חיצוני כלשהו שגורם לחוסר תפקוד מוחי. הפרעות נוירולוגיות הנובעות מפגיעה מוחית מתרחשות לרוב בשתי אוכלוסיות:

  • צעירים: נגרמים בדרך כלל מתאונות דרכים או מריבות. באופן דומה, תאונות עבודה או ספורט עלולות לדרבן פציעות ראש.
  • 65 ומעלה: נגרמת בדרך כלל מנפילות.

התסמינים תלויים בעוצמת ההשפעה ויכולים להופיע מיד או לאחר מספר ימים או אפילו שבועות.

פגיעה מוחית קלה

אולי אפילו לא יהיו לך תסמינים לאחר מכה קלה בראש. עם זאת, הבולטים שבהם הם סחרחורת, חוסר התמצאות ואמנזיה. באופן דומה, אפשר לאבד את ההכרה לכמה שניות, או אפילו דקות. כאבי ראש, בחילות או הקאות ונמנום הם תסמינים שכיחים.

תסמינים אחרים יכולים להיות:

  • קשיי שינה או שינה יותר מהרגיל
  • סחרחורת או איבוד שיווי משקל
  • ראייה מטושטשת או צלצולים באוזניים

פגיעה מוחית בינונית עד קשה

במקרים אלה, הסימפטומים שהוזכרו לעיל יכולים להופיע ולהיות מסובכים עוד יותר. אובדן הכרה יכול להימשך זמן רב יותר, כאבי ראש יכולים להיות מתמשכים וחזקים יותר, והקאות חוזרות ונשנות. בנוסף, אנשים עם פציעות מוח בינוניות עד חמורות עלולים לסבול מעוויתות או התקפים, הרחבת אישונים ואובדן קואורדינציה.

פגיעה מוחית טראומטית משפיעה הן על הגולגולת והן על המוח
פגיעה מוחית טראומטית משפיעה הן על הגולגולת והן על המוח.

בקטגוריה זו, חוסר התמצאות חמור הרבה יותר. כמו כן, חשוב לציין שברמה זו של פגיעה מוחית, האדם עלול ליפול לתרדמת.

מהן הפציעות המשניות האפשריות?

טראומה בראש יכולה לייצר מגוון רחב של פציעות משניות. ראשית, ייתכן שיש פצע שטחי או פתוח, תלוי אם הקרקפת נפגעה או לא.

יתכנו שברים בעצם הגולגולת, אך יש לציין שגם אם אין כאלה, אין לשלול פגיעה מוחית. כאשר יש שברים, מופיעים בדרך כלל סימנים גלויים כגון חבורות סביב העיניים ודימום מהאוזניים או מהאף.

כמו כן, ייתכן שיש דימום במוח. הדימום יכול להיות תוך מוחי או להתרחש בחלל האפידורלי או התת-דוראלי. בלי קשר, כל סוג של דימום מוחי יכול לגרום לנזק נוירולוגי חמור יותר כמו שיתוק, פרזיס, הפרעות בדיבור וכן הלאה.

במקרים אחרים, טראומה בראש יכולה להוביל לפציעות אקסונליות מפוזרות, ולגרום נזק לאקסונים עצביים חשובים. בדרך כלל יש להם נזק מתמשך יותר שלעתים קרובות הוא בלתי הפיך.

כיצד לטפל בפציעות מוח

כמובן שהרופאים יקבעו את מהלך הטיפול בהתאם למידת החמורה של הפציעה. כאשר זה קל, בדרך כלל אומרים למטופלים לנוח, שמים אותם להשגחה ונותנים להם תרופה נגד הכאב. מצד שני, במקרים בעלי סיכון גבוה יותר, חשוב ביותר לעקוב אחר הלחץ והאוורור העורקי של המטופל.

במקרים חמורים אלו יש לטפל בבית החולים. שם, הרופאים יכולים להפעיל בדיקות הכרחיות כגון צילומי רנטגן או סריקות חתולים כדי לאתר דימום או פציעות אחרות. בנוסף, צוות רפואי יכול לתת תרופות להפחתת לחץ תוך גולגולתי ולהורדת הסיכון להתקפים.

במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח להסרת המטומות, להפסקת דימום או לתיקון שברים בגולגולת.

סיכום

פגיעה מוחית טראומטית היא חמורה ועלולה לסכן חיים. לכן, חשוב לנקוט באמצעי הזהירות המתאימים כדי להגן על עצמך מפני טראומה בראש. אחת הדרכים לעשות זאת היא לנהוג בבטחה ולעולם לא לנהוג תחת השפעת סמים או אלכוהול. לא פחות חשוב, תמיד כדאי לחבוש קסדה בעת רכיבה על אופניים או אופנוע.

כמו כן, הקפד לחגור את חגורת הבטיחות כראוי.

לבסוף, אם אתה חווה כל סוג של פגיעת ראש, פנה לטיפול רפואי. רופאים יכולים להפעיל את הבדיקות המתאימות כדי להעריך את מידת הפציעה, ובכך למנוע סיבוכים גרועים יותר או ממושכים.