עזרה לילד להסתגל לבית ספר חדש

תקופת ההסתגלות משתנה מילד לילד בהתאם לגילם (ילדים קטנים בדרך כלל מסתגלים מהר יותר מאשר גדולים יותר)
זכרו, תקופת ההסתגלות משתנה מילד לילד בהתאם לגילם (ילדים קטנים בדרך כלל מסתגלים מהר יותר מאשר גדולים יותר), והאישיות שלהם (ילדים ביישנים בדרך כלל זקוקים ליותר זמן להסתגל).
להחליף בית ספר זה לא קל לילדים. הם זקוקים לתקופת הסתגלות כדי להרגיש בנוח עם המציאות החדשה. למד כאן כיצד לעזור להם.

היום הראשון בבית ספר חדש הוא זמן שגורם להרבה חרדות ופחדים אצל רוב הילדים, זה לא משנה בני כמה הם. למעשה, תקופת ההסתגלות נמשכת בדרך כלל כמה חודשים עד שהילד מרגיש ממש בנוח עם המורה וחבריו לכיתה.

כהורים, חובתנו לעזור לילדינו להתגבר על החרדה הזו. הביטו בחצי הכוס המלאה וגלו את כל ההיבטים הטובים של החוויה החדשה הזו. אל תפספסו את כל העצות במאמר זה.

מאיפה הפחד והחרדה?

זה לא משנה בן כמה ילדכם, כמעט בטוח יופיעו חרדה ופחדים שונים כשאנחנו מדברים על שינוי בסדר גודל כזה. לא קשה להבין מה קורה לילדים, אנחנו רק צריכים להפעיל את האמפתיה שלנו.

בית ספר חדש מרמז על התחלה חדשה לקטנטנים (ולא כל כך קטנים). בין הגורמים העיקריים הגורמים לפחד וחרדה יש לנו:

 • הלא נודע: הכל חדש והילד לא יודע איך הדברים יעבדו או מה ימצא.
 • אין חברים: בית ספר חדש פירושו כניסה לכיתה שבה כולם מכירים. הילד נכנס לקבוצה שנוצרה שבה אין לו אפילו חבר אחד. זה הגיוני שמצב זה יגרום לפחד.
 • לאבד חברים: עוד פחד שכיח הוא לחשוב שהם יאבדו את החברים שלהם מבית הספר הישן שלהם, שהם ישכחו אותם ולא יראו אותם יותר לעולם.
בואו נסתכל על כמה טיפים טובים שיעזרו לילדכם להסתגל לבית הספר החדש שלו
בואו נסתכל על כמה טיפים טובים שיעזרו לילדכם להסתגל לבית הספר החדש שלו.

זכרו, תקופת ההסתגלות משתנה מילד לילד בהתאם לגילם (ילדים קטנים בדרך כלל מסתגלים מהר יותר מאשר גדולים יותר), והאישיות שלהם (ילדים ביישנים בדרך כלל זקוקים ליותר זמן להסתגל). היו סבלניים ועזרו לילדכם לעבור את התקופה הקשה הזו!

איך לעזור לילדך בבית הספר החדש שלו

למרות שסביר להניח שמעבר לבית ספר חדש יגרום לך גם קצת חרדה, אתה צריך לשמור על זה בשליטה. אל תשכח שההורים הם המראה שבה הילדים שלנו רואים את עצמם. אנחנו הדוגמה שלהם ללכת בעקבותיו.

בואו נסתכל על כמה טיפים טובים שיעזרו לילדכם להסתגל לבית הספר החדש שלו.

לפני החלפת בית ספר

 1. הכריזו על השינוי רק כאשר הוא בטוח: דיבור על אפשרויות עם ילדיכם רק יגרום להם ללחץ. אמור להם שהם הולכים לבית ספר חדש רק כשאתה בטוח שזה הולך לקרות.
 2. הסבירו את הסיבות: לדבר עם ילדיכם על הדברים שגרמו לשינוי היא הדרך היחידה שהם יבינו למה זה הכרחי. למרות שהם קטנים, יש להם יכולת לנמק. חמש את עצמך בסבלנות לשאלותיהם ודיבר בפתיחות!
 3. תנו מידע חשוב: ספרו להם מתי הם יתחילו בבית הספר החדש שלהם, איך יאורגנו הימים שלהם, איך בית הספר עובד וכל דבר אחר שאתם חושבים שחשוב כדי למזער את החרדה של ילדיכם.
 4. היו אמפתיים: זו תקופה קשה עבור הילדים שלכם. שים את עצמך במקומם ואל תאבד את קור רוחך. הילדים שלכם צריכים את ההבנה, האהבה והתמיכה שלכם.
 5. ביקור בבית הספר: הכר את בית הספר החדש לפני תחילת הלימודים (או יום המעבר). חשוב שילדיכם יקבלו מושג על בית הספר לפני שהם קופצים פנימה. שאל את בית הספר אם אפשר לבקר.
 6. נצלו את היתרונות של פעילויות מחוץ לבית הספר: אם בית הספר מציע פעילויות מחוץ לשעות השיעור, זה יכול להיות רעיון טוב לרשום את ילדיכם לחלק מהן. בחרו פעילות שהם אוהבים ותנו להם להתרגל לאט לאט לבית הספר החדש ולחבריהם החדשים לכיתה. בדרך זו, עד שתבצע את הצעד, הם כבר לא ירגישו כל כך כמו "הילד החדש".

קראו גם: 5 טיפים לגידול מתבגר בריא

היום הראשון לשיעור

 1. העירו את ילדכם באהבה: נצלו את הבוקר כדי לאכול איתו ארוחת בוקר בלי למהר, ונסו להרגיע את החרדה.
 2. ליוו אותם לבית הספר החדש: לא משנה בני כמה הם, הם יזדקקו לעזרתכם כדי להתמודד עם המורים החדשים שלהם וחבריהם לכיתה. תהיו שם כדי לתמוך בהם!
 3. הקשיבו להם: תן להם לדעת שאתה מבין את הפחדים וחוסר הביטחון שלהם.
 4. היו דייקנים: גם כשאתה מוריד אותם וגם כשאתה מרים אותם. חשוב שילדכם יגיע בזמן בבוקר, ולא פחות חשוב שיראו אתכם מחכים לו כשהם עוזבים את בית הספר.
 5. אם ילדכם בוכה: (במקרה של ילדים קטנים) הבטיחו להם שהכל יהיה בסדר, אבל אל תחזירו אותם הביתה!
 6. שימו לב לסימנים: יש ילדים שלא מספרים לכם כל מה שקורה בבית הספר, או שהם לא בטוחים איך להסביר את רגשותיהם. התבונן בהם ונסו לשים לב אם הם מראים שינויים כלשהם באישיות או בגישה, כדי שתדעו כיצד הם מתמודדים עם השינוי.

במהלך תקופת ההסתגלות

 1. אל תשכחו שדיברנו על תקופת הסתגלות: אי אפשר לחזות כמה זמן יזדקק לילדכם כדי להרגיש בנוח בבית הספר החדש. נשמו עמוק וזכרו שכל אדם זקוק לפרק זמן אחר כדי להסתגל.
 2. לעולם אל תאבד את הסבלנות אם ילדך אומר שהוא לא רוצה ללכת לבית הספר: הסתגלות יכולה להיות מאוד מסובכת. הקשיבו לילדכם ועזרו לו, אל תוסיפו עוד לחץ לחייו עם האשמות או צעקות.
 3. צור קשר עם הורים אחרים: גלה איזה ילד ילדך אוהב ודבר עם הוריהם. אולי תוכל להזמין אותם לבית שלך לשחק או לאכול, כך תעזור לילד שלך לשבור את הקרח.
 4. הקשיבו יותר ממה שאתם מדברים: תנו לילדיכם לבטא את עצמם, נסו להבין אותם ואל תשתמשו בקלישאות. כל אדם מתמודד עם שינויים בצורה שונה.

תהליך ההסתגלות לבית ספר חדש יכול להיות ארוך ומורכב, בהתאם למאפיינים של כל ילד. חמש את עצמך בסבלנות ואמפתיה! רק כך תוכל לעזור לילדים שלך.