בלוטות בלוטת התריס: תסמינים וגורמים

גושים של בלוטת התריס הם גידולי תאים בבלוטת התריס בצורה של גושים או נפיחות
גושים של בלוטת התריס הם גידולי תאים בבלוטת התריס בצורה של גושים או נפיחות.
זיהוי גושים של בלוטת התריס בבלוטת התריס עלול לגרום לדאגה ופחדים. בעוד שגושים אלו שפירים ברוב המקרים, יש צורך במחקרים כדי לאשר זאת. במאמר זה נסביר מה גורם להם וכיצד הם מאובחנים.

גושים של בלוטת התריס הם גידולי תאים בבלוטת התריס בצורה של גושים או נפיחות. חלקם ניתנים לזיהוי באמצעות מישוש פשוט, אם כי רבים מהגושים קטנים ואינם ניתנים למישוש בצוואר.

גושים של בלוטת התריס עשויים להיות מוצקים או ציסטיים. מצידם, גושים ציסטיים מלאים בנוזל ומכוסים בכמוסות המכילות אותם. גושים מוצקים, לעומת זאת, מוצקים לחלוטין.

הם יכולים להיות ממוקמים בחלקים שונים של בלוטת התריס, המורכבת משתי אונות המחוברות ברצועה דקה של רקמה. בלוטה זו ממוקמת בצוואר ובתנאים רגילים, אתה לא יכול להרגיש אותה על ידי מישוש בצוואר.

כיוון שאחד מתפקידיה של בלוטת התריס הוא לייצר הורמונים T3 ו-T4, נודולה בבלוטה זו יכולה להיות פונקציונלית. זה אומר שהוא מסוגל להפריש הורמונים בדיוק כמו שעושה רקמה רגילה. במקרים אלו מופיעים תסמינים הקשורים לייצור יתר של הורמונים.

רוב הגושים של בלוטת התריס שפירים ורופאים רבים מזהים אותם בטעות בייעוץ רפואי לגבי בעיה אחרת. בכל מקרה, בשל העובדה שאחוז קטן של גושים עלולים לנבוע מסרטן בלוטת התריס, החולה חייב לעבור בדיקות משלימות הנדרשות לאבחון.

גורמים לגושים בבלוטת התריס

הסיבות מאחורי גושים של בלוטת התריס מגוונות, משינוי בתזונה ועד לשגשוג של תאים ממאירים. הנה כמה מהחשובים ביותר:

חוסר ביוד בתזונה

כאשר אינך מקבל מספיק יוד מהמזונות שאתה אוכל, עלול להיווצר גוש בלוטת התריס. גורם קלאסי והיסטורי זה למחלות בלוטת התריס הוביל מספר מדינות לחוקק את החובה להוסיף יוד באופן מלאכותי למזונות רבים, כולל מלח שולחני.

חוקים אלו אושרו בזמנים בהם הייתה שכיחות גבוהה של זפק, נפיחות בצוואר עקב מחסור ביוד, במספר אזורים בעולם.

בלוטת התריס

מונח זה מתייחס לדלקת של בלוטת התריס. כאשר הדלקת היא כרונית ומתמשכת, היא עלולה לגרום לגושים. אחד הזנים הפופולריים ביותר הוא Hashimoto's thyroiditis, שתסמיניה הם תת פעילות של בלוטת התריס.

בלוטת התריס מגיבה בדרך כלל לתהליכים אוטואימוניים, שבהם הגוף תוקף את הבלוטה שלו באמצעות נוגדנים.

התפשטות תאי בלוטת התריס תקינים

בנסיבות מסוימות, תאי בלוטת התריס תקינים גדלים באופן לא פרופורציונלי ויוצרים גוש. זה ידוע בשם אדנומה של בלוטת התריס וזה שפיר.

זיהוי גושים של בלוטת התריס בבלוטת התריס עלול לגרום לדאגה ופחדים
זיהוי גושים של בלוטת התריס בבלוטת התריס עלול לגרום לדאגה ופחדים.

הבעיה היא שהאדנומה עשויה להיות תפקודית. במילים אחרות, ייתכן שהוא מסוגל לייצר הורמונים ולהוסיף אותם לדם. זה יכול לגרום לאדם לסבול מיפרתירואידיזם.

הצטברות נוזלים

גושים של בלוטת התריס יכולים להיות ציסטיים. במילים אחרות, הם יכולים להיות חללים מלאי נוזלים. הם שפירים ולרוב אינם מתפקדים. לפיכך, הם אינם מסוגלים לייצר הורמונים.

גושים של בלוטת התריס עלולים להופיע עקב מחסור ביוד, דלקת בלוטת התריס, הצטברות נוזלים או צמיחה לא תקינה של תאים. למרות שלעתים קרובות הם שפירים, עדיף לקבל אבחנה נכונה באמצעות כל הבדיקות הדרושות.

התפשטות תאים ממאירים

הצורה המסוכנת ביותר של גושים בבלוטת התריס היא סרטן בלוטת התריס. למרבה המזל, זה מהווה אחוז קטן מהמקרים. בעזרת גילוי מוקדם, טיפול וניתוח יכולים למנוע את התפשטותו.

המשיכו לקרוא: מתח והיפרתירואידיזם: מערכת יחסים שכדאי לכם להיות מודעים אליה

תסמינים של גושים בבלוטת התריס

גושים של בלוטת התריס בדרך כלל אינם גורמים לתסמינים מכיוון שהם נוטים להיות קטנים ולא מתפקדים. במקרים רבים הם מתגלים באמצעות אולטרסאונד של בלוטת התריס שהמטופל מקבל מסיבה אחרת או באמצעות בדיקת CT של אזור הצוואר.

כאשר הגוש ניתן לזיהוי מבחוץ על ידי מישוש הצוואר, אז למטופל יש היווצרות גדולה מספיק. מצבים אלו יכולים להיתפס על ידי רופא במהלך בדיקה גופנית או על ידי המטופל עצמו.

אם, יחד עם הגוש שזוהה, למטופל יש תסמינים נוספים כגון ירידה במשקל, התקפים של הזעה מרובה, שינויים בקצב הלב או קושי בבליעה, אזי הגוש עשוי להיות ממאיר. למרות שהאבחנה הסופית יכולה להיות שפירה, נוכחותם של תסמינים אלו מאלצת את האצת מימושן של שיטות משלימות.

מצד שני, אם אתה מתמודד עם גושים פונקציונליים של בלוטת התריס המסוגלים לייצר הורמונים ולזרוק אותם לזרם הדם, אז התסמינים הם אלה של יתר פעילות בלוטת התריס. החולה יסבול מטכיקרדיה, חוסר כוח, שינויים בציפורניים ובשיער, שלשולים, עצבנות וללא עלייה במשקל למרות צריכת מזון מוגברת.

במקרים מסוימים, כאשר הגושים מגיעים לגדלים ניכרים, הרופא או המטופל עשויים לזהות אותם בבדיקה גופנית.

המשיכו לגלות במאמר זה: ההבדל בין תת פעילות של בלוטת התריס להיפר-תירואידיזם

אבחון של קשרי בלוטת התריס

כאשר מישוש או מתגלה קשרית בלוטת התריס בבדיקה לגורם אחר, הרופא יבקש סדרה של בדיקות אבחון. מחקרים אלו יכללו:

  • מינון של הורמוני בלוטת התריס. באמצעות בדיקות דם המודדות רמות T4 ו-TSH.
  • אולטרסאונד של בלוטת התריס. אם זה לא בוצע בעבר, בדיקה זו היא הצעד הראשון לטיפול בגוש בלוטת התריס. קודם כל, הוא מאפשר לרופא להבדיל בין גושים מוצקים לסיסטיקים, בנוסף למדידת גודלם.
  • ביופסיית מחט. אם הרופא חושד שהגוש הוא ממאיר, הוא יקבע הליך ביופסיה. זה כרוך בהחדרת מחט דקה מאוד לתוך הבלוטה כדי לחלץ תאים מהגוש שינתחו במיקרוסקופ. נכון לעכשיו, מטופל יעבור זאת במרפאות חוץ ולא יזדקק לאשפוז. רופאים מבצעים זאת בדרך כלל בהרדמה מקומית.

סיכום...

גושים של בלוטת התריס עשויים להופיע כתוצאה ממספר מחלות שעלולות להשפיע על בלוטת התריס. בעוד שהם בדרך כלל שפירים, יש צורך באבחון נכון כדי לשלול בעיה חמורה יותר. לכן, יש צורך להתייעץ עם הרופא שלך אם אתה מבחין בסימנים כלשהם.