לאטריל או אמיגדלין: שימושים, תכונות וסיכונים

Laetrile או אמיגדלין הוא שמה של תרופה שד"ר ארנסט ט
Laetrile או אמיגדלין הוא שמה של תרופה שד"ר ארנסט ט. קרבס הבן יצר בשנות החמישים.
בתרבות הפופולרית, לאטריל או אמיגדלין ידועים בתור ויטמין B17. עם זאת, זה לא למעשה ויטמין B-complex. אז למה זה משמש?

Laetrile ידוע גם בשם אמיגדלין או ויטמין B17. עם זאת, כמה מומחים חולקים על המונח האחרון, שכן מדובר למעשה בתרופה המכילה אמיגדלין מטוהר, המופק מזרעים של מספר צמחים השייכים לתת-משפחת ה- Amygdaloideae.

כפי שמפורט במאמר בספרייה הלאומית לרפואה, הוא נמצא בעיקר באגוזים נאים, זרעים, ירקות וגלעיני פירות, כגון שזיפים, משמשים ותפוחים. למרות שנאמר שיש לו סגולות רפואיות, השימוש בו שנוי במחלוקת בגלל היעדר ראיות מוצקות. אז מה אתה צריך לדעת על זה?

לאטריל או אמיגדלין: מה שאתה צריך לדעת

Laetrile או אמיגדלין הוא שמה של תרופה שד"ר ארנסט ט. קרבס הבן יצר בשנות החמישים. סקירה בכתב העת הרפואי CA: יומן סרטן לקלינאים מעיר כי קרבס האמין שחומר זה יכול "להרוג תאים סרטניים".

ולמרות שהוא הפך פופולרי במהלך שנות ה-70, הוא נאסר במדינות רבות בארה"ב, מכיוון שמחקרים הטילו ספק בבטיחותו וביעילותו. אף דווח כי הוא גורם לסיכון גבוה להרעלת ציאניד, שיכולה להיות חמורה מאוד.

בטבע, אמיגדלין מטוהר קיים במזונות הבאים:

 • זרעים: דוחן, זרעי פשתן וכוסמת.
 • אגוזים גולמיים: שקדים מרים, שקדים גולמיים ואגוזי מקדמיה.
 • ירקות: גזר, סלרי, נבטי שעועית, שעועית, בין היתר.
 • חרצנים: של משמשים, דובדבנים, אגסים ושזיפים.

כעת, למרות שלא אושר על ידי מינהל המזון והתרופות (FDA), הוא זמין בצורת גלולות או להזרקה לווריד או תוך שרירית. לאתרים רבים ברשת יש סיפורי הצלחה על הטיפול הזה, אבל האמת היא שהמדע לא מגבה אותם. בכל המקרים, הסיכון לתופעות לוואי גבוה.

אולי יעניין אותך: האם ידעת שפירות יבשים ואגוזים יכולים לעזור לך לרדת במשקל?

שימושים עיקריים בלטריל או אמיגדלין

השימוש הידוע ביותר בלטריל קשור לפוטנציאל האנטי קרצינוגני שלו לכאורה. לדברי תומכיו, הוא תורם למנגנון המכונה אפופטוזיס, המעכב את הצמיחה של תאים סרטניים.

הגוף מפרק את האמיגדלין לשלושה חומרים: מימן ציאניד, בנזלדהיד ופראוסין. על פי פרסום במסד הנתונים של Cochrane של סקירות שיטתיות, מימן ציאניד הוא התרכובת העיקרית נגד גידולים של laetrile.

בפרט, מדענים הציעו שלושה מנגנוני פעולה אפשריים נגד מחלה זו:

Laetrile ידוע גם בשם אמיגדלין או ויטמין B17
Laetrile ידוע גם בשם אמיגדלין או ויטמין B17.

עד כה, המחקר נותר מוגבל, והוא בוצע רק במעבדה ובבעלי חיים. יתרה מכך, התוצאות מעורבות ושנויות במחלוקת. לעת עתה, מדענים אינם רואים בכך אפשרות טיפול תקפה למלחמה בסרטן.

יתרונות אפשריים נוספים

חלק גדול מהמחקרים על laetrile דן בהשפעות האנטי-גידוליות האפשריות שלו. ובכל זאת, מחקר אחר קבע שייתכן שיש לו יתרונות בריאותיים שונים. עם זאת, חשוב לדעת שהראיות התומכות בכל זה הן די חלשות.

הורדת לחץ דם

מחקר ב- Journal of al-ma'moon college דיווח כי אמיגדלין מועיל בהורדת לחץ הדם הסיסטולי בעד 28.5%. באופן דומה, הוא הפחית את לחץ הדם הדיאסטולי בעד 25%. אז, לאטריל אמורה להיות השפעה חיובית על בריאות הלב.

שיכוך כאבים

עלון ביולוגי ופרמצבטי מדווח כי לאמיגדלין יש השפעה אנטי דלקתית ומשכך כאבים. זה אומר שהוא הצליח להפחית את הכאב של מצבים כגון דלקת פרקים. בוצעו מחקרים בבעלי חיים ויש צורך בניסויים בבני אדם.

אימונומודולטור

כמה מדענים האמינו שללאטריל יש את היכולת לעורר תפקודים של מערכת החיסון. במחקר שדווח בכתב העת למיקרוביולוגיה, ביוטכנולוגיה ומדעי המזון , חומר זה שיפר את יכולתם של תאי מערכת החיסון להיצמד לתאי סרטן הערמונית.

מחקרים אחרונים על laetrile

מספר מחקרים מהשנים האחרונות התמקדו בהשפעות האנטי קרצינוגניות של laetrile. אחד מהם, שדווח בכתב העת הבינלאומי לננו-רפואה בשנת 2020, מצא ששילוב של אמיגדלין עם אנזים בשם בטא-גלוקוזידאז (ß-glu) סייע לחסל תאי סרטן הערמונית.

באותה שנה, מחקר ב- Current Molecular Pharmacology דיווח כי אמיגדלין יכול להרוג קווי תאים מסוימים של סרטן השד, ובתמורה, למנוע את התפשטותם בכל הגוף.

המחקר האחרון, שפורסם במרץ 2021 בכתב העת Journal of biomolecular structure & dynamics, מצא כי אמיגדלין משרה אפופטוזיס ויש לו פוטנציאל לטיפול בסרטן. ובכל זאת, התוצאות לא היו חד משמעיות.

קרא גם: 5 טיפים שיסייעו במניעת סרטן הערמונית

תופעות לוואי אפשריות

יש גם עדויות הקשורות לתופעות הלוואי הפוטנציאליות ש-laetrile עלול לגרום, החמורה ביותר היא הרעלת מימן ציאניד. לגבי זה, התסמינים הקליניים כוללים את הדברים הבאים:

 • בחילה והקאה
 • כאבי ראש
 • סחרחורת
 • עור כחלחל עקב חוסר חמצן
 • פגיעה בכבד
 • לחץ דם נמוך באופן חריג
 • צניחת עפעף עליון (פטוזיס)

תסמינים אלו נוטים להחמיר אם אמיגדלין נלקח דרך הפה או יחד עם ויטמין C. גם אכילת פירות, ירקות או מוצרי מזון אחרים המכילים את החומר באופן טבעי יכולה להשפיע.