האם יוגה עוזרת נגד אוסטיאוארתריטיס?

תרגול היוגה הוא בין הפעילויות שיכולות לסייע בשיפור תסמיני דלקת מפרקים ניוונית
תרגול היוגה הוא בין הפעילויות שיכולות לסייע בשיפור תסמיני דלקת מפרקים ניוונית.
יוגה היא תרגול המעניק יתרונות שונים למי שמתאמן בה. אבל האם זה עוזר לאוסטאוארתריטיס? למד את התשובה במאמר זה!

יוגה יכולה לעזור נגד דלקת מפרקים ניוונית.

יוגה היא תרגול עתיק המגיע מהודו ונחשב לאורח חיים ולא לספורט או לפעילות גופנית. היתרונות המוכחים של היוגה הם רבים ומגוונים, החל משמירה על יציבה נכונה ועד סיוע לנו בהתמודדות עם לחץ יומיומי ומחלות שונות.

עם זאת בחשבון, האם יוגה יכולה לעזור נגד דלקת מפרקים ניוונית. במאמר שלהלן, נבחן את הסימפטומים של מחלה זו, כמו גם כמה שגרות פשוטות שאתה יכול לעשות בבית.

מהי אוסטיאוארתריטיס?

דלקת מפרקים ניוונית היא מחלה כרונית המופיעה לרוב אצל אנשים מעל גיל 60, אך היא יכולה להופיע אצל אנשים בכל גיל, בעיקר מבוגרים.

מחלה זו משפיעה על מערכת התנועה ובעיקר פוגעת בבריאות המפרק. התסמינים השכיחים ביותר של דלקת מפרקים ניוונית הם:

 • כאב בעת ביצוע תנועות
 • רוך באזור
 • נפיחות ונוקשות
 • אובדן גמישות
 • סינוביטיס
 • מום
 • דלקת
 • אוסטאופיטים

ישנם מספר גורמי סיכון שמומחים מקשרים לאוסטאוארתריטיס, כגון גיל, מין (נשים נוטות יותר), השמנת יתר, פציעות, מתח או מאמץ יתר (בפעילויות ספורט ועבודה), כמו גם גורמים גנטיים, וכמה מחלות מטבוליות, עבור לדוגמה, המוכרומטוזיס.

דלקת מפרקים ניוונית היא מחלה המתפתחת לאט ובהדרגה ופוגעת באיכות החיים של הסובלים ממנה. עד היום, אין תרופה.

יש מגוון של טיפולים שעוזרים נגד דלקת מפרקים ניוונית. הם מתמקדים בעיקר בסימפטומים ומורכבים מהדברים הבאים:

 • התערבות כירורגית (ניתוח החלפת מפרקים)
 • תרופות (משככי כאבים ותרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות, זריקות קורטיזון)
 • פיזיותרפיה ושיקום

כמו כן, כמה הרגלים עוזרים נגד דלקת מפרקים ניוונית, תורמים לטיפול שלה ולניהול התסמינים, כמו גם למניעת התקדמותה.

למידע נוסף, אתה יכול לקרוא: דלקת מפרקים ניוונית בירך; מאפיינים ותסמינים

האם יוגה יכולה לעזור נגד אוסטיאוארתריטיס?

האם יוגה יכולה לעזור נגד אוסטיאוארתריטיס
האם יוגה יכולה לעזור נגד אוסטיאוארתריטיס?

תרגול היוגה הוא בין הפעילויות שיכולות לסייע בשיפור תסמיני דלקת מפרקים ניוונית. בהקשר זה, היתרונות של יוגה מתייחסים למספר גורמים, כגון:

 • חוזק ואחיזה
 • גמישות
 • איזון
 • ניהול לחצים
 • תחושה של רווחה
 • איכות החיים

לכן, רבים ממליצים על יוגה כטיפול משלים לטיפולים קונבנציונליים לאוסטאוארתריטיס. אבל האם יש לכך תמיכה מדעית? בוא נראה מה המחקר אומר על זה.

מחקר על יוגה בטיפול באוסטאוארתריטיס

סקירה משנת 2019 לגבי היעילות של יוגה לטיפול באוסטאוארתריטיס ניתחה מחקרים בנושא. אלה כיסו 640 חולים בגילאי 50 עד 80 שנים, בעיקר נשים, עם אוסטיאוארתריטיס בגפיים התחתונות.

התוצאות חשפו עדויות מועטות להשפעות החיוביות של יוגה לטיפול בכאבי אוסטאוארטריטיס בהשוואה לתרגילים אחרים. לא היו גם עדויות חזקות להשפעותיו על איכות החיים. עם זאת, החוקרים רואים בשימוש ביוגה בדלקת מפרקים ניוונית בברך.

בהקשר זה, סקירה נוספת ערכה מטה-אנליזה של ההשפעה האינטגרטיבית של תרגול יוגה בחולים עם אוסטיאוארתריטיס בברך. הסקירה התמקדה בהיבטים כמו הפחתת כאב, החלמה תפקודית ורווחתם הכללית של חולים הסובלים ממחלה זו במפרק הנ"ל.

בסך הכל נסקרו 13 ניסויים קליניים, שכללו 1557 חולים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך ודלקת מפרקים שגרונית. התוצאות מצביעות על כך שאימון יוגה קבוצתי מועיל בהפחתת תסמיני מפרקים, קידום תפקוד גופני ושיפור הרווחה הכללית.

במונחים של ניסויים קליניים במיוחד, במחקר שכלל 66 מטופלים בגילאי 30-75 שנים, הסובלים גם הם מדלקת מפרקים ניוונית בברך, נחקרה ההשפעה של טיפול יוגה בגישה משולבת (IAYT).

התוצאות שהתקבלו בקבוצת הניסוי, שקיבלה את התערבות IAYT, מראות כי היו שיפורים משמעותיים ב-LHGS (כוח אחיזה ביד שמאל) ובמתיחת הברך, בהשוואה לקבוצת הביקורת.

לבסוף, מחקר על ההשפעות של האטה יוגה על דלקת מפרקים ניוונית בברך מצא כי לאחר שמונה שבועות של ביצוע התרגילים של אופציה זו, התוצאות הראו שכאב ותסמינים אחרים פחתו, בנוסף לשיפור הביצועים של הפעילויות היומיומיות ואיכות החיים..

יוגה לסיוע נגד דלקת מפרקים ניוונית

יש מגוון שיטות יוגה. עם זאת, לקרן דלקת פרקים יש כמה המלצות, מכיוון שהם רואים כמה סוגי יוגה מתאימים יותר לחולי דלקת פרקים. אלה כוללים איינגאר, אנוסרה, קריפלו וויניוגה.

כמו כן, בכוחות עצמנו, ישנן שגרות יוגה, תרגילים ותנוחות מסוימות שאנו יכולים לבצע כדי להקל על הסימפטומים של דלקת מפרקים ניוונית. ביניהם ניתן למנות את הדברים הבאים:

תנוחת ההר כדי לעזור נגד דלקת מפרקים ניוונית

תנוחת ההר היא תרגיל פשוט מאוד. אתה מתחיל עם האצבעות הגדולות יחד והעקבים שלך מעט נפרדים. תוך כדי נשימה עמוקה, פותחים את בית החזה, הניחו את הידיים, כף יד אל כף יד, בגובה הלב. לאחר מכן, הרם אותם מעל לראשך והפנה את ראשך לשמיים.

תנוחת הלוחם

הלוחם הוא תרגיל יוגה שמפעיל את שרירי הבטן, הרגליים והישבן. הוא מורכב מהדברים הבאים: עמוד יציב עם כפות הרגליים מופרדות כך שיהיו כ-4 מטרים בין העקב של זה שלפניו לאצבע הגדולה של זה שמאחוריו.

לאחר מכן, סובב את הרגל שלך (לצד ימין אם היא הנכונה, ולהיפך) וכופף את הברך, ויוצר זווית של 90 מעלות. לאחר מכן, הרם את הידיים כלפי מעלה, כפות הידיים זו מזו, ככל האפשר. קח נשימה עמוקה והחלף רגליים.

תנוחת הסנדלר לסיוע נגד דלקת מפרקים ניוונית

סקירה נוספת ערכה מטה-אנליזה של ההשפעה האינטגרטיבית של תרגול יוגה בחולים עם אוסטיאוארתריטיס בברך
בהקשר זה, סקירה נוספת ערכה מטה-אנליזה של ההשפעה האינטגרטיבית של תרגול יוגה בחולים עם אוסטיאוארתריטיס בברך.

בצע את התרגיל הזה בישיבה על הרצפה עם הרגליים מתוחות לפניך. לאחר מכן, כופפו את הברכיים, חברו את כפות הרגליים יחד ונסו להביא את העקבים לכיוון האגן.

תן לברכיים שלך ליפול לצדדים, בלי להכריח אותן כלפי מטה, כלומר בלי לנסות לפתוח אותן יותר. שמרו על עמדה זו למשך דקה אחת. לאחר מכן, מתח את הרגליים והבא את הרגליים למקומן המקורי.

תנוחת המקל

התחילו בתנוחה דומה לזו הקודמת: ישיבה על הרצפה, עם רגליים צמודות ומתוחות מבלי לכופף את הברכיים. אם אתה צריך, או מרגיש יותר נוח, אתה יכול להשתמש במחצלת לשבת עליו.

הגב שלך צריך להישאר מוצק וזקוף. הידיים שלך צריכות להיות החוצה לצדדים שלך, כפות הידיים פונות קדימה. באותו אופן, כפות הרגליים שלך צריכות להיות ישרות, כשהסוליות גם פונות קדימה. הישאר במצב זה למשך דקה.

אז, האם יוגה עוזרת נגד דלקת מפרקים ניוונית?

אם אתם סובלים מדלקת מפרקים ניוונית, יוגה היא טיפול משלים שתוכלו לשקול כאלטרנטיבה. אבל יוגה לא יכולה להחליף את הטיפול שהרופא שלך ממליץ.

עדיף לחפש מדריך מקצועי שיש לו ניסיון בעבודה עם אנשים עם תסמינים דומים. כמו כן, עליך לשאול את הרופא שלך אילו תרגילים אתה יכול לבצע.

מצד שני, זכרו שיוגה כוללת שלושה היבטים שעלינו לקחת בחשבון כדי להשיג את התועלת הגדולה ביותר:

 1. מודעות וטכניקות נשימה
 2. תנועות כוח, גמישות ושיווי משקל
 3. הרפיה ומדיטציה

כמו כן, כמו בכל תרגיל אחר, תרגול היוגה צריך להתחיל באיטיות ולהישאר עדין עד שתרגישו שהגוף שלכם מתחמם. לכן, חשוב להקפיד על חימום קודם.

לבסוף, חובה להקשיב לגוף שלך ולשים לב לאותות. אם אתה מרגיש כאב או אי נוחות, זה אומר שאתה צריך להפסיק. הרעיון הוא להפחית את הכאב ולשפר את איכות החיים שלך, לא להיפך.