מאפיינים של בדיקת נוגדנים אנטי-גרעיניים

בדיקת הנוגדנים האנטי-גרעיניים שימושית במיוחד עבור אנשים עם זאבת
בדיקת הנוגדנים האנטי-גרעיניים שימושית במיוחד עבור אנשים עם זאבת, אך היא יכולה גם להנחות את האבחנה של מחלות אוטואימוניות אחרות.
בדיקת הנוגדנים האנטי-גרעיניים שימושית במיוחד עבור אנשים עם זאבת, אך היא יכולה גם להנחות את האבחנה של מחלות אוטואימוניות אחרות. נסביר ממה זה מורכב במאמר זה.

בדיקת נוגדנים אנטי-גרעיניים היא אחת הבדיקות הנפוצות ביותר בייעוץ רפואי, הן בראומטולוגיה והן ברפואת המשפחה. רופאים מבצעים זאת בחולים שעלולים לסבול ממחלה אוטואימונית.

מחלות אוטואימוניות הן אלו המתרחשות בגלל שמערכת החיסון מזהה את הרקמות שלה כזרות. לופוס, סקלרודרמה ודלקת מפרקים שגרונית הן כמה דוגמאות.

לרבים מהמצבים הללו יש תסמינים דומים ולכן בדיקת נוגדנים אנטי-גרעיניים יכולה לעזור לקבוע אבחנה מדויקת. המאמר של היום יסביר ממה הוא מורכב וכיצד רופאים מבצעים אותו.

נוגדנים אנטי-גרעיניים

נוגדנים הם חלבונים המיוצרים על ידי תאי הדם הלבנים של מערכת החיסון. הם אחראים על זיהוי מולקולות של גורמים חיצוניים שעלולים להיות אגרסיביים עבור האורגניזם. מיקרואורגניזמים מדבקים, למשל.

לפיכך, נוגדנים מזהים את החלקיקים הזרים ומעוררים תגובות נגד הזיהום. במילים אחרות, הם הניעו את התהליך הדלקתי. הבעיה היא שהגוף לפעמים מסנתז את הנוגדנים הלא נכונים. הסיבה לכך היא שמערכת החיסון טועה במולקולות הנורמליות בגוף כזרות. מכאן המונח "נוגדנים עצמיים".

על פי פרסום של המכללה האירופית לראומטולוגיה, נוגדנים אנטי-גרעיניים (ANA) הם אלה שתוקפים את החלבונים בגרעין התאים של האדם עצמו. כמעט לכולם יש נוגדנים עצמיים בכמויות קטנות.

עם זאת, ריכוז קיצוני של נוגדנים אנטי-גרעיניים אלו מעיד בדרך כלל על מחלה אוטואימונית. הם, אם כן, אחד ההיבטים העיקריים באבחון של מצבים אלה.

עושה בדיקת נוגדנים אנטי-גרעיניים

בדיקה זו פשוטה יחסית, לפחות עבור המטופל. אחות או טכנאי מעבדה שואבים דגימת דם. לאחר מכן הם מניחים סוג של תחבושת לוחצת על הזרוע כדי לאתר בקלות את הווריד. הם מכניסים את המחט ומושכים כמות קטנה. החולה אינו חייב לצום מראש.

לאחר מכן, המטופל לוחץ על מקום הדקירה למשך מספר דקות עם גזה סטרילית. הדם נשלח למעבדה לניתוח באמצעות בדיקת נוגדנים אנטי-גרעיניים פלואורסצנטיים.

שיטה זו בעצם צובעת את הנוגדנים כך שאלו נראים במיקרוסקופ ויוכלו לקבוע את עוצמת הקרינה והתבנית שלהם.

למה לעשות בדיקת נוגדנים אנטי-גרעיניים?

בדיקת הנוגדנים האנטי-גרעיניים מנחה את האבחנה של מחלות אוטואימוניות. כאשר יש חשד לזאבת, דלקת מפרקים שגרונית או סקלרודרמה, למשל.

לדברי מומחים במרפאת מאיו, בדיקת הנוגדנים האנטי-גרעיניים אינה מאשרת באופן ספציפי את האבחנה. עם זאת, זה עוזר להנחות את התהליך והפרוטוקול. זה שימושי מכיוון שלפרעות רבות יש סימפטומטולוגיה דומה מאוד ולא ספציפית - כגון עייפות וכאבי מפרקים.

הרופאים שוללים אבחנה כאשר בדיקה זו שלילית. בתורו, זה מעיד על מחלה אוטואימונית אם התוצאות חיוביות.

בדיקת הנוגדנים האנטי-גרעיניים היא אינדיקטיבית
בדיקת הנוגדנים האנטי-גרעיניים היא אינדיקטיבית.

בדיקה זו רגישה במיוחד להערכת זאבת. למעשה, ליותר מ-95% מהסובלים מהמחלה יש תוצאה חיובית. עם זאת, לאנשים בריאים רבים (עד 15%) יש טיטרים בולטים.

תוצאות בדיקה ופרשנות

הפרשנות של בדיקת הנוגדנים האנטי-גרעיניים מורכבת ודורשת ניסיון. התוצאה חיובית כאשר קיימים הנוגדנים האנטי-גרעיניים. עם זאת, כפי שהוזכר לעיל, זה לא מילה נרדפת באופן מיידי וישיר למחלה.

למעשה, התוצאה חיובית בדרך כלל אצל נשים מעל גיל 65 ללא כל מצב אוטואימוני, כפי שמציין פרסום באנציקלופדיה רפואית. חיוביות כוזבות יכולות להתרחש גם בעת נטילת תרופות מסוימות.

לכן, יש לשקול את התוצאות בהקשר של התמונה הקלינית של המטופל. בנוסף, רופא עשוי להזמין בדיקות אחרות כדי לסייע באישור האבחנה או כדי לקבל מידע נוסף.

טיטרים הם המכמתים של נוגדנים ומומחים משיגים אותם על ידי יצירת דילולים של הנוגדנים בתמיסות מלח. כלומר, הם מערבבים את הדם ויוצרים צינורות שונים בהתאם לדילול (למשל 1 חלק דם עם 40 חלקים מלוחים).

דגימת דם מדוללת ב-160 חלקים של תמיסת מלח שעדיין משיגה ערכי נוגדנים פירושה שהתוצאה חיובית. בנוסף, הבדיקה מדווחת גם על דפוס ההפצה של הנוגדנים.

סיכונים וטעויות אפשריים

הסיכונים העיקריים של בדיקת נוגדנים אנטי-גרעיניים נובעים מפרשנות שגויה. כאשר מתקבלת תוצאה שלילית, נחשב כי אין נוגדנים עצמיים. לכן, מחלות אוטואימוניות כמעט נשללות.

עם זאת, הם חייבים לשקול כמה דברים אם התוצאה חיובית. לדוגמה, עד 37% מהאנשים הבריאים מעל גיל 65 סובלים מהם. בנוסף, זיהומים ויראליים וחיידקיים יכולים גם לגרום לתוצאות חיוביות שגויות. כך גם לגבי סוגים מסוימים של סרטן ולצריכת תרופות.

זה חיוני שהטיטר של הנוגדנים יתאם לבדיקה הקלינית והפיזיקלית. לעתים קרובות רופאים רושמים בדיקות כימות כולל של אימונוגלובולינים או בדיקת משלים כדי להפחית את האפשרות לטעות ולהשוות תוצאות.

קרא על המאפיינים של זאבת אדמנתית מערכתית

בדיקת הנוגדנים האנטי-גרעיניים היא אינדיקטיבית

בדיקה זו מיועדת לאיתור נוגדנים המכוונים נגד חומרים בתאי הגוף עצמו. מולקולות כאלה נמצאות בדרך כלל בריכוז גבוה במחלות כמו זאבת.

עם זאת, כדי לקבל תוצאה מהימנה יש לפרש את התוצאות בהקשר של הסימפטומים של המטופל. למעשה חשוב לעשות בדיקות אחרות כמו גם לבדוק את ההיסטוריה המשפחתית.

הסיבה לכך היא שאדם בריא יכול להשיג תוצאה חיובית וזה לא בהכרח מרמז על מחלה. למעשה, נוגדנים אנטי-גרעיניים עשויים לעלות גם בנסיבות אחרות.