פה בוער - למה זה קורה?

במאמר של היום נסביר את הסיבה מאחורי תסמונת צריבה כרונית בפה והגורמים לה
במאמר של היום נסביר את הסיבה מאחורי תסמונת צריבה כרונית בפה והגורמים לה.
פה בוער יכול להיות תוצאה של אלרגיות למזון או תופעת לוואי של תרופות מסוימות, בין גורמים אחרים. המשך לקרוא וגלה מה אתה יכול לעשות כדי להקל על זה.

יש לך פה בוער ואתה לא יודע למה. ובכן, זה נורמלי בנסיבות מסוימות - כמו מיד לאחר אכילת אוכל חריף. עם זאת, זו בעיה כרונית עבור אנשים מסוימים והסיבות אינן ברורות מדי.

המונח הרפואי לתסמין זה הוא גלוסודיניה אך רובם מכירים אותו כתסמונת הפה הבוער. ההערכות מצביעות על כך שהוא משפיע על כ-5 עד 10% אחוז מהאוכלוסייה. זו פתולוגיה מאוד לא נוחה למי שסובל ממנה, כי תחושת הצריבה מתפשטת על כל הפה.

תסמונת זו אינה ידועה עדיין; עם זאת, אנו יודעים שזה עשוי להיות קשור למצבים פתולוגיים מסוימים. לפיכך, זה יכול להיות סימן לגירעון של ויטמינים מסוימים או תגובה אלרגית.

במאמר של היום נסביר את הסיבה מאחורי תסמונת צריבה כרונית בפה והגורמים לה. נדבר גם על מה אתה יכול לעשות בנידון.

למה הפה שלי נשרף ללא הרף?

כפי שציינו לעיל, זה נורמלי שיש לך תחושת צריבה בפה בנסיבות מסוימות. לאחר אכילת אוכל חריף, למשל. עם זאת, זהו מצב מקומי שקל לזהות אותו ופותר את עצמו בעצמו.

עם זאת, אנשים שחווים זאת ללא סיבה נראית לעין ולמשך זמן רב עלולים לסבול מתסמונת הפה הצורב. כפי שאמרנו לעיל, תסמונת זו מייצרת סוג של צריבה שמתפשטת בכל רחבי הלשון ולכל אזור אחר בפה.

בנוסף, אדם עם מצב זה עלול לחוות ירידה בחוש הטעם שלו. זה גם שכיח שהצריבה מלווה בחוסר תחושה ויובש. בדרך כלל, זה קורה כל יום, אם כי זה מחמיר ככל שהיום עובר. זה עשוי להיות כרוני או לסירוגין, בהתאם למקרה.

תסמונת פה בוער

פה בוער יכול להיות תוצאה של אכילת מזון חריף. עם זאת, ייתכן שזה נובע מתסמונת הפה השורף, אם היא חוזרת או חמורה.

הסיבות לכך שחלק מהאנשים חווים את זה מחולקות לראשוני ומשניים. זה נחשב ראשוני כאשר ניתן לשלול את כל הסיבות לכך - זהה לפתולוגיות אחרות.

המונח הרפואי לתסמין זה הוא גלוסודיניה אך רובם מכירים אותו כתסמונת הפה הבוער
המונח הרפואי לתסמין זה הוא גלוסודיניה אך רובם מכירים אותו כתסמונת הפה הבוער.

כמו כן, התסמונת נחשבת משנית כאשר יש מחלה או מצב אחר שגורם לה - שימוש בתרופות מסוימות, למשל. הסיבה לכך היא שרבים מהם מייבשים את הפה ואתה עלול לקבל תחושת צריבה. בנוסף, ישנן סיבות נוספות כגון:

  • זיהומים פטרייתיים, כגון קנדידה בפה
  • חוסרים מסוימים של ויטמינים ותזונתיים, כגון מחסור בברזל
  • מצבים של מתח או חרדה
  • הרגלי ניקוי פה לא יעילים. למעשה, כמה מברשות ושטיפות לשון יכולות להיות מאוד אגרסיביות ויכולות למעשה לגרום לכך.
  • כמה מחלות מטבוליות ומחלת ריפלוקס קיבה ושט. זה האחרון קורה בגלל שהתוכן החומצי של הקיבה מגיע לפה. בהינתן שהם חומציים, הם בסופו של דבר מגרים את רירית הפה.

אולי יעניינו אותך: סרטן ופצעי פה - איך לרפא אותם

אבחון פה שורף

קשה מאוד לאבחן תסמונת זו. כפי שהסברנו לעיל, הדבר הראשון שעליך לעשות הוא לשלול את כל הסיבות המשניות. לשם כך, עליך לספר לרופא שלך את כל הסימפטומים שלך בפירוט ולפרט את כל התרופות שאתה נוטל.

על מנת להגיע לאבחנה, הרופא כנראה יבקש בדיקות דם. הסיבה לכך היא שבדיקה זו מאפשרת להם לבדוק אם יש לך בעיות הורמונליות או תזונתיות שעלולות לגרום לה. באופן דומה, גם בדיקות אלרגיה מועילות. לפעמים הפה שלך נשרף בגלל סוגים מסוימים של מזון.

באופן דומה, הם יבצעו תרביות או ביופסיות של רקמת הפה כדי לשלול זיהום. כמו כן, עליהם לשלול ריפלוקס קיבה-וופגי, שכן זהו מצב שכיח מאוד.

טיפול בצריבה בפה

הטיפול בצריבה בפה יהיה תלוי מה גורם לזה. העדיפות היא לטפל בפתולוגיה הבסיסית, כמובן. לדוגמה, עליך ללמוד לנהל את החרדה והלחץ שלך אם המצב הוא תגובה אליהם.

בנוסף, ישנם כמה טיפולים רפואיים כמו מי פה המכילים לידוקאין. כמו כן, הם עשויים לרשום קפסאיצין, משכך כאבים או תרופות נוגדות דיכאון. הרופאים צריכים להיות מסוגלים להמליץ על האפשרות הטובה ביותר עבור כל מקרה.

אולי תאהבו: שמן קוקוס לשיפור בריאות הפה

סיכום

תחושת צריבה בפה יכולה להיות מעט פתולוגית אם היא נמשכת זמן רב. שוב, המונח הרפואי הוא תסמונת הפה הבוער, והמראה שלה הוא בדרך כלל תופעת לוואי של פתולוגיות מסוימות, כמו אלרגיות. עליך להתייעץ עם הרופא שלך על מנת לקבל אבחנה וטיפול נאותים.