לשם מה יש בלוטות תת-מקסילריות?

בלוטות תת-הלסת הן איברים המהווים חלק ממערך בלוטות הרוק העיקריות
בלוטות תת-הלסת הן איברים המהווים חלק ממערך בלוטות הרוק העיקריות, יחד עם בלוטות הפרוטיד והתת-לשוניות.
בלוטות תת-הלסת ממוקמות מתחת לרצפת הפה. למרות שהם לא ידועים יותר מבלוטות הפרוטיד, הם ממלאים תפקידים הכרחיים הקשורים לייצור רוק. המשך לקרוא כדי לגלות עוד על הפונקציות שלהם.

ניתן לקרוא לבלוטות התת-מקסילריות גם בלוטות תת-לסתיות והשם נובע ממיקומה האנטומי בגולגולת, מתחת לרצפת הפה.

לפיכך, הם חלק ממערך בלוטות הרוק העיקריות, המורכבות מהבלוטות התת-מקסילריות, הפרוטידיות והתת-לשוניות. יש בלוטת פרוטיד אחת על כל לחי, קרובה לאוזניים, בעוד התת לשוני נמצאת מתחת ללשון.

בלוטות תת-הלסת אינן שוקלות הרבה, הן רק פחות מ-15 גרם כל אחת. כמו כן, זה אחד הראשונים להופיע בעובר צעיר. כמובן, היווצרות הרוק היא תפקידם העיקרי.

אנטומיה של בלוטות התת-מקסילריות

בלוטות תת-הלסת מורכבות מרקמת חיבור ורקמת בלוטה. ישנם שני סוגים של בלוטות: סרוסית ורירית. כמו כן, רקמת החיבור מכילה את הסיבים התומכים במבנה.

צינור מתחיל מהבלוטה עצמה ותפקידו לשפוך רוק לחלל הפה. אורכו של צינור תת-לנדי זה כ-5 סנטימטרים.

הפה של צינור זה גלוי ומוחש דרך חלל הפה. אפשר למצוא אותו משני צידי הפרנול הלשוני. לפעמים, כדי לברר אם הצינור חסום או לא, רופא השיניים חייב לעורר את הבלוטות ולבדוק אם רוק יכול לצאת החוצה.

העצבים הלשוניים וכמה ענפים של עצבי הפנים מגיעים לבלוטות כדי להורות על ייצור הרוק. זהו אזור מושקה בכבדות על ידי עורקים וורידים, בדיוק כמו כל הפה.

המשך לקרוא: סיכונים של פחם פעיל לבריאות הפה

תפקידי הרוק

אם נשאל למה נועדו בלוטות תת-הלסת, אז ייצור רוק הוא התשובה הברורה. הם חלק חשוב ממערכת הרוק.

בלוטות תת-הלסת אינן שוקלות הרבה
בלוטות תת-הלסת אינן שוקלות הרבה, הן רק פחות מ-15 גרם כל אחת.

יחד עם בלוטות הפרוטיד והתת-לשוניות, בתוספת בלוטות הרוק הקטנות, איברים אלו אחראים לספק לפה את הרוק. אם נבין את תפקודי הרוק בגוף, נוכל להבין את הסיבה לבלוטות התת-לסתיות.

רוק הוא נוזל חסר צבע שתפקידו העיקרי הוא לשמן את הפה. ביום שלם, אדם יכול לייצר עד ליטר וחצי מהחומר הזה. תפקידיו הם:

  • להקל על הבליעה. כאשר אדם לועס מזון הוא ספוג ברוק לפני שמתחיל את דרכו אל שאר מערכת העיכול. ציפוי רוק זה משמן את המעבר הזה של בולוס המזון על מנת להקל על צריכתו.
  • לרפא את הרירית. הרוק הוא חומר חיטוי ומגן חזק ומכיל חומרים המונעים זיהומים וממריצים ריפוי כאשר יש פצע בתוך הפה.
  • לווסת את החומציות של סביבת הפה. האוכל שאנו אוכלים יכול להיות חומצי או בסיסי. כאשר ערכי החומציות של המזון הם קיצוניים, הם עלולים לפגוע באמייל השיניים. אז כדי לנטרל את זה, הרוק מנטרל את ה-P של חומרים מסוימים.
  • מפרקים עמילנים. ברוק קיים אנזים הנקרא אלפא-עמילאז, המפרק פחמימות גדולות כדי להפוך אותן לקטנות יותר וקל יותר להיכנס לזרם הדם. החומצה הידרוכלורית שם הופכת את אלפא-עמילאז לבלתי פעיל כשהיא מגיעה לקיבה.

למידע נוסף: שמן קוקוס לשיפור בריאות הפה

מחלות של בלוטות תת-מקסילריות

כמו כל איבר בגוף, בלוטת התת-מקסילרית יכולה לסבול מהפרעות ופתולוגיות. זה אולי לא ידוע לרבים, אבל רופאי השיניים מודעים היטב לקיומם ולבעיות הנלוות.

לעתים קרובות, אבנים נוצרות והן חוסמות את הצינור התת-לנדיבולרי. שמם הטכני הוא סיאלוליטים והם עלולים לשלהב את הבלוטה אם הם גדולים מדי ולחסום את נתיב היציאה של הרוק.

סיאלוליתים נדירים בילדים אך יכולים להופיע באופן ספורדי. לפיכך, יש שכיחות גבוהה יותר במבוגרים מתחת לגיל 50.

יכול להיות גם זיהום בבלוטות התת-מקסילריות. גם לנגיפים וגם לחיידקים יש פוטנציאל לפלוש לרקמת הרוק, להבעיר אותה ולחסום את הצינור התת-לנדיבולרי.

בלוטות תת-מקסילריות - מסקנה

בלוטות תת-הלסת הן איברים המהווים חלק ממערך בלוטות הרוק העיקריות, יחד עם בלוטות הפרוטיד והתת-לשוניות. לפיכך, הם ממלאים את הפונקציה החיונית של ייצור הרוק שאנו משתמשים בו מדי יום.

בתורו, רוק חיוני לעיכול המזון, להגנה על רירית הפה ולטיפול בשיניים. תהליכים אלה משתנים כאשר יש מחסור או היעדר רוק.

לבסוף, בואו לא נשכח שהבלוטות התת-מקסילריות עלולות להזדהם ולהיסתם באבנים. התייעץ עם רופא שיניים אם יש לך תסמינים באזור זה של הפה.