מהי דמנציה וסקולרית?

מהי דמנציה וסקולרית
מהי דמנציה וסקולרית?
אם אתה סובל מדמנציה וסקולרית, הסימפטומים שלך כנראה יחמירו בהדרגה, ולא בהדרגה כפי שזה קורה לחולי אלצהיימר. עם זאת, יש כמה דרכים לשפר את איכות החיים שלך עם מצב זה.

דמנציה וסקולרית היא הסוג השני בשכיחותו של דמנציה, אחרי מחלת אלצהיימר. זה מהווה בין 10 ל-20% מהמקרים.

כמו כל דמנציה, זה מאופיין בליקוי קוגניטיבי. זה מתייחס לאובדן או להידרדרות של כמה יכולות נפשיות, כגון זיכרון, היגיון או התנהגות.

דמנציה וסקולרית נגרמת על ידי פציעות הנגרמות על ידי מחלות כלי דם במוח. מה שקורה הוא שאזורים מסוימים במוח לא מקבלים מספיק אספקת דם ובסופו של דבר נפצעים. במאמר זה, אנו מסבירים מדוע זה מתרחש, כמו גם הסימפטומים והטיפול שלו.

מהי דמנציה וסקולרית?

כדי לאבחן דמנציה וסקולרית, יש לעמוד בכמה דרישות בסיסיות. קודם כל, יש קריטריונים לדמנציה. כפי שציינו לעיל, הקריטריונים מבוססים על הידרדרות היכולות הנפשיות. כדי למדוד את ההידרדרות הזו, הרופאים משתמשים בבדיקות ושאלונים שונים.

מצד שני, חייבות להיות עדויות למחלה מוחית. ניתן להבחין בכך בהיסטוריה של בעיות כלי דם או סימנים מסוימים במהלך הבדיקה הגופנית.

אנשי מקצוע רפואיים מסתמכים גם על הדמיה כגון סריקות CT או MRI כדי לראות את הפגיעה המוחית האפשרית.

שבץ מוחי עלול לגרום לדמנציה וסקולרית, אך לא תמיד. למעשה, דמנציה וסקולרית יכולה להיגרם גם מהפרעות אחרות המשפיעות על כלי הדם. כל מצב שמפחית את זרימת הדם במוח, כגון טרשת עורקים, יכול לגרום לכך.

ישנם מספר גורמי סיכון לדמנציה. סובלים מסוכרת או מיתר לחץ דם, רמות כולסטרול גבוהות או עישון מגבירים את הסיכון לדמנציה וסקולרית. לפיכך, שליטה בגורמים אלו יכולה להפחית את שכיחותם.

תסמינים

התסמינים של דמנציה וסקולרית משתנים בהתאם לחלק במוח שסובל מזרימת דם מופחתת. בסך הכל, התסמינים דומים לאלו של סוגים אחרים של דמנציה.

ראשית, המטופל עלול להרגיש מבולבל ומתקשה להתרכז. כמו כן, יכולתם לארגן את מחשבותיהם פוחתת. אחד התסמינים המדאיגים ביותר הוא אובדן זיכרון.

תסמינים נפוצים נוספים הם:

  • הליכה לא יציבה.
  • חוסר יכולת לשלוט בשחרור השתן.
  • קושי בביצוע משימות שבעבר היו קלות למטופל.
  • בעיות בשפה.
  • שינויים במצב הרוח או באישיות.
  • אובדן כישורים חברתיים.
  • דכאון.
  • הפרעות שינה.
  • הזיות או אשליות.

התסמינים עשויים להיות ברורים יותר ופתאומיים יותר כאשר הם מתבטאים לאחר שבץ מוחי. במקרים אחרים, התסמינים מחמירים בהדרגה. בדרך כלל זה מאפשר אבחנה מבדלת של מחלת אלצהיימר, המתפתחת בדרך כלל בהדרגה.

דמנציה וסקולרית יכולה להיגרם גם מהפרעות אחרות המשפיעות על כלי הדם
למעשה, דמנציה וסקולרית יכולה להיגרם גם מהפרעות אחרות המשפיעות על כלי הדם.

עם זאת, מצב זה יכול להתפתח גם בעדינות ובהדרגה. ככל שהמחלה מתקדמת, הסימפטומים הופכים ברורים וחמורים יותר. חולים הסובלים מדמנציה וסקולרית הופכים בסופו של דבר לא מסוגלים לטפל בעצמם.

מאמר זה עשוי לעניין אותך: ההבדלים בין דמנציה לאלצהיימר

כיצד למנוע דמנציה וסקולרית

הגנה על בריאות כלי הדם היא חיונית. כפי שציינו לעיל, שמירה על לחץ דם תקין היא אחד השלבים החשובים ביותר. כמו כן, עליך לשלוט או למנוע סוכרת. רצוי להקפיד על תזונה נכונה ופעילות גופנית.

מצד שני, חשוב מאוד להפסיק לעשן, שכן טבק פוגע בכלי הדם. באופן דומה, עליך לשמור על רמות כולסטרול טובות. הסיבה לכך היא שזה עשוי לעזור להפחית את הסיכון לשבץ מוחי. זו הסיבה שהתזונה שאתה עוקב אחר כך חשובה כל כך.

כדאי לשים לב לאמצעי מניעה אלה. הסיבה לכך היא שאין טיפול יעיל לדמנציה וסקולרית. הטיפול מתמקד בדרך כלל בניהול גורמי סיכון.

אתה עשוי ליהנות ממאמר זה: סוגי דמנציה שאינם אלצהיימר

איך הם מאבחנים דמנציה וסקולרית?

מצב זה מאובחן לפי הסבירות שהתסמינים של המטופל נגרמים מבעיה בכלי הדם. סבירות זו עולה בהתאם להיסטוריה של המטופל של שבץ מוחי ואם הוא סבל ממצב לב או כלי דם אחר.

כדי להנחות את האבחנה, נערכות גם בדיקות דם. אנשי המקצוע הרפואיים מתמקדים ברמות הכולסטרול והסוכר בדם וגם שומרים על אנמיה או מצבים אחרים. כמו כן מבוצעות בדיקות הדמיה ואולטרסאונד של עורקי הצוואר כדי לקבוע את מצבם.

כמו כן, בדיקות נוירופסיכולוגיות עוזרות להבחין בין סוגי הדמנציה. אנשי מקצוע רפואיים מעריכים בין היתר את יכולתו של המטופל לדבר, לכתוב ולעבוד עם מספרים.

חולים הסובלים מדמנציה וסקולרית מתקשים לעיתים קרובות יותר לנתח בעיה. עם זאת, הם מתקשים פחות ללמוד ולזכור מידע, בניגוד לאלה הסובלים מאלצהיימר.

סיכום

חשוב מאוד לקיים אורח חיים בריא כדי למנוע דמנציה וסקולרית. התבוננות במה שאתה אוכל ופעילות גופנית הם שני עמודי יסוד של מניעה. עם זאת, אם, למרות זאת, אתה מבחין בסימני אזהרה כלשהם, אל תהסס ללכת לרופא שלך בהקדם האפשרי.