מיתוסים על פסיכותרפיה שהופרכו

מיתוסים ואמיתות על פסיכותרפיה
מיתוסים ואמיתות על פסיכותרפיה.
ישנם מיתוסים רבים לגבי השפעות הפסיכותרפיה. עם זאת, רובם כבר הופרכו. למד עליהם במאמר זה!

" אני לא הולך לפסיכולוג כי אני לא משוגע." זהו אולי אחד המיתוסים הנפוצים ביותר על פסיכותרפיה. אנו שומעים זאת לעתים קרובות, למשל, לאחר שייעצו לחבר לפנות לעזרה פסיכולוגית. עם זאת, זו לא האמונה הכוזבת היחידה סביב התייעצויות לבריאות הנפש.

לרוע המזל, מאז ימי קדם, מיתוסים רבים הוטבעו בחברה בנושא זה. האמת היא שטיפול הוא מרחב של העשרה, המעניק ליווי ואסטרטגיות להגברת הרווחה בחיי היומיום.

בואו ללמוד קצת יותר על זה.

מיתוסים ואמיתות על פסיכותרפיה

כיום, אמונות שגויות רבות לגבי טיפול פסיכולוגי נהרסו. ובכל זאת, כמה מיתוסים נמשכים לגבי איך זה עובד והשפעותיו. כתוצאה מכך, אנשים רבים אינם ניגשים לטיפול זה כדי לטפל בבעיות שלהם ולשפר את בריאותם הנפשית.

מהם המיתוסים הנפוצים ביותר על פסיכותרפיה?

בואו נסתכל.

1. "פסיכותרפיה מיועדת למשוגעים".

המיתוס הזה מסתיר שתי שגיאות יסוד. אחד מהם קשור לסטיגמטיזציה של מחלת נפש. יש אנשים שפשוט מתייעצים עם מטפלים לגבי בעיות יומיומיות, כגון קשיים ביצירת קשרים חברתיים, ביצוע מבחן, השינה ובעיות אחרות.

מצד שני, מאמינים לעתים קרובות שלכל האנשים שמתייעצים לפסיכותרפיה יש בעיה כלשהי, וזה לא בהכרח כך. חלקם עושים זאת כדי לעבוד על ההיבטים החיוביים שכבר יש להם או שהם מעוניינים להעמיק את הידע העצמי שלהם.

בסופו של דבר, נהוג גם לשמוע שפסיכולוגים הם אלה המשוגעים ושהם בוחרים במקצוע הזה כדי לפתור את הבעיות שלהם. שקר! הדבר האמיתי היחיד הוא שגם אנשי מקצוע לומדים כלים ומשאבים שהם יכולים ליישם בחייהם משנים של לימוד ולמידה.

2. "זר לא יוכל לעזור לי."

למרות שבהתחלה המטפל הוא זר, עם הזמן מתחיל להיבנות מערכת יחסים טיפולית המבוססת על אמון, אמפתיה, הקשבה פתוחה ואתיקה מקצועית.

במובן זה, כדאי גם להדגיש של"זר" הזה יש רקע תיאורטי וכלים לגבי מספר נושאים. לכן, הם יכולים לעזור בנוגע לסיבה להתייעצות או אי הנוחות של מי שמגיע לטיפול.

3. "הם תמיד פשוט חוזרים לעבר ולילדות שלך."

חשוב להבין שמטפלים צריכים מסגרת והקשר כדי להבין ולהכיר את המטופלים שלהם. זה כולל שאילת שאלות והתייחסות לנושאים הקשורים לחינוך, ילדות ומערכות יחסים, בין היתר.

עם זאת, הפוקוס לא תמיד נמצא בשלב זה של החיים. למעשה, בתי ספר רבים לפסיכולוגיה וסוגי טיפול מתייחסים לנושא זה רק בראיון הראשוני ובזמן אחר, רק במידת הצורך.

4. "במפגשי פסיכותרפיה רק המטופל מדבר".

זה לא נכון. זרמים מסוימים מעודדים את המטפלים שלהם להתערב יותר מאחרים. בכל מקרה, בכל פעם שהמטפל מתערב, הוא או הוא עושים זאת לפי התועלת שיש לפרשנות שלהם.

לפיכך, לא מדובר בהקפדה על הנחת היסוד של התערבות או אי התערבות, אלא הערכה לפי מה שקורה ברגע הפגישה. במקרים רבים, בהתאם למטופל, מיישמים טכניקות מסוגים שונים, כמו שיטת הכיסא הריק ומשחק תפקידים, בין היתר.

5. "בפסיכותרפיה אומרים לך מה לעשות".

זהו אולי אחד המיתוסים הנפוצים ביותר על פסיכותרפיה
זהו אולי אחד המיתוסים הנפוצים ביותר על פסיכותרפיה.

למטופלים אין תפקיד פסיבי בטיפול. למעשה, להיפך: מצפים מהם להתחייב למרחב הטיפולי ולהיות מכוונים לשינוי. מכאן משתמע שהם צריכים לקחת תפקיד פעיל ואחראי ולהשתתף במה שמציע איש המקצוע האחראי.

במקרה זה, המטרה היא לא להגיד להם מה לעשות אלא לספק כמה הנחיות, עצות או נקודות מבט כדי שהמטופלים יוכלו להחליט מה הכי טוב עבורם. מטפלים אינם מבקשים ליצור מערכת יחסים של תלות. הם מעוניינים בכך שהאדם ילמד לשקף, להתבונן בעצמו ולרכוש משאבי התמודדות.

6. "טיפול נמשך שנים."

זהו עוד אחד מהמיתוסים הנפוצים על פסיכותרפיה.

במציאות, זה לא בהכרח כך. טיפולים מסוימים ממוקדים יותר מאחרים, וזה קובע יעדים טיפוליים מסוימים לאורך מספר פגישות. לאחר מכן, החולה משוחרר.

חלקם, אולי, נרחבים יותר. למרות זאת, האדם יכול לבחור את זה שהוא מרגיש הכי מתאים.

אנחנו חושבים שתאהבו לקרוא: 6 מפתחות לסגירת מחזורים ולהתקדם בחיים

היתרונות של פסיכותרפיה

כפי שנאמר במאמר שפורסם ב- Neurotherapeutics, פסיכותרפיות מבוססות ראיות תומכות ביעילות בטיפול במגוון רחב של מצבים פסיכיאטריים. בנוסף, היתרונות שלהם כוללים את הדברים הבאים:

  • העמקת הידע העצמי שלנו
  • שיפור ההערכה העצמית והביטחון העצמי
  • גילוי הסיבות שבגללן יש לנו התנהגויות מסוימות
  • ללמוד להתמודד עם קונפליקטים בצורה בריאה
  • שיפור מערכות היחסים שלנו
  • פיתוח מיומנויות חברתיות ולמידה להצבת גבולות
  • התמודדות ופתרון בעיות מכל הסוגים (עבודה, מקצוע, יחסי, משפחה וכו')

בסופו של דבר, פסיכותרפיה שואפת לקדם מצב של רווחה אצל האדם כדי לשפר את איכות חייו.

באילו מקרים פסיכותרפיה יכולה להועיל?

התחלת טיפול פסיכולוגי לא חייבת להיות קשורה לבעיה, אלא להיפך! לעתים קרובות, גישה מוקדמת מאפשרת התערבות בזמן, המונעת ממצב להסלים ולהיות גדול יותר.

זה אפילו מאפשר ניהול בעיות יומיומיות שנראות לא חשובות כרגע. לכן, כדאי לשקול סוג זה של טיפול כמרחב שימושי לטיפול עצמי.

פסיכותרפיה אינה שם נרדף לבעיות

באופן כללי, עדיף שנקדם חזון חיובי של מה פסיכותרפיה מייצגת. קודם כל, אין שום דבר רע בבעיות או שאלות ולבקש עזרה כדי לפתור אותן. זה לא הופך אותנו לחלשים, אלא להיפך: זה מאפשר לנו להתחזק על ידי זיהוי מה אנחנו צריכים.

שנית, ללכת לפסיכולוג יכול להיות בחירה בסגנון חיים המאפשרת לנו להיות בקשר טוב יותר עם עצמנו. זהו מרחב שיכול לאפשר לנו להגיע להתפתחות והגשמה אישית אמיתית.